Foto: SIT Port

Festival Inovujeme Plzeň vypukne v TechToweru na začátku června

Festival Inovujeme Plzeň vypukne první červnový pátek a sobotu 2. a 3. června 2023 a poprvé se uskuteční v areálu TechTower na Světovaru. Na festival už se přihlásil rekordní počet vystavovatelů. Představí se přes 50 inovativních firem a univerzit, lidé uvidí robotickou recepční a servírku, oblíbené závody bezpilotních letounů, které se dříve konaly pod názvem Dronfest, také lezeckou ukázku na komín v podání hasičského sboru. Návštěvníci si vyzkouší testovací jízdy v elektromobilech, bezkontaktní nakupování GK GO nebo soutěže s malými drony. Festival již pátým rokem organizuje Správa informačních technologií města Plzně (SITMP) a letošní ročník doprovodí výstava Mohou technologie zachránit svět?, jež vznikla v rámci česko-švýcarské spolupráce. Vstup na festival je zdarma a kompletní program je na www.inovujemeplzen.cz.

„V pátek už v 8 hodin ráno mezi návštěvníky tradičně přivítáme především studenty středních a vysokých škol, kteří se kromě expozic mohou těšit na zajímavé přednášky. Svou účast přislíbil například Horst Burbulla, německý podnikatel a vynálezce kamerového teleskopického jeřábu, za jehož sestrojení získal filmového Oscara. Díky jeho jeřábům vznikly některé scény z filmů jako Harry Potter, Matrix nebo Spider-Man,“ pozval Luděk Šantora, ředitel SITMP.

Sobota nabídne program od 10 do 18 hodin pro návštěvníky všech věkových kategorií. „Malí i velcí nadšenci se mohou těšit na robotickou servírku Bettaroe, robopsa SPOTa, malé roboty a robůtky, univerzitní formuli, malování 3D perem nebo soutěž pro děti v sestřelování dronů. Vyzkoušet si mohou hry ve virtuální realitě, závodní simulátory nebo testovací jízdy v elektromobilech. Představí se i plzeňský tým Hydra s vodíkovým autíčkem nebo složky integrovaného záchranného systému,“ vyjmenovala Radana Polešáková, projektová manažerka SIT Portu SITMP.

Atraktivní budou závody dronů, a to nejen tím, že se odehrají ve zcela nových prostorech. Pořadatelství se ujal závodní tým Rotorama a divákům i pilotům slibuje nevšední zážitky. „Pro zájemce o inovace a moderní technologie je připravena řada přednášek na zajímavá témata, například o hospodaření s vodou, kyberbezpečnosti, o využití umělé inteligence ve zdravotnictví nebo moderní protéze končetin. Tváří sobotního programu bude Jaroslav Beck, spoluzakladatel studia Beat Games, které stojí za historicky první nejúspěšnější hrou ve virtuální realitě Beat Saber. O tom, jak těžké bylo uspět v Silicon Valley, poví zakladatelé plzeňské firmy Actijoy Robert Hašek a Jana Rosenfelderová, kteří v Americe prorazili s takzvanou chytrou miskou pro psy,“ prozradil Tomáš Cholinský, ředitel úseku SIT Port SITMP.

Součástí Inovujeme Plzeň budou i takzvané Open Days, tedy komentované prohlídky TechToweru. Při nich si široká i odborná veřejnost prohlédne technologický park a případní zájemci o evropské dotace získají bližší informace o projektu. Open Days se uskuteční po oba dva dny a budou zdarma.

Festival v letošním roce doprovodí výstava Mohou technologie zachránit svět?, která seznámí s inovativními řešeními vyvinutými českými a švýcarskými výzkumníky v oblastech voda, zemědělství, e-mobilita, recyklace a energie. Výstavu přijede s představiteli města Plzně a Plzeňského kraje zahájit švýcarský velvyslanec v České republice J. E. p. Philipp Gérald Guex. Panely s jednotlivými nápady budou v TechToweru k prohlédnutí do 28. června. U příležitosti zakončení výstavy se uskuteční česko-švýcarský hackathon na téma Podívej se na Švýcarsko českýma očima.

Zdroj: Správa informačních technologií města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: