Vizuál festivalu

Festival Jeden svět se bude konat opět i v Plzni

Festival Jeden svět každoročně přináší do kin desítky filmů, jejichž témata hýbou společností. Na současné dění okolo nás, kdy je třeba o stavu lidských práv informovat s ještě větším úsilím než dříve, reaguje ve svém programu i Jeden svět.

Dvacátý šestý ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět proběhne ve 48 městech po celém Česku od 20. března do 21. dubna. 2024.

V Plzni se divačky a diváci mohou na festival těšit od 22. do 28. března 2024

Letošní Jeden svět pro divačky a diváky připravil zásadní novinky a rozšíření. Kromě toho, že do svého programu nově zařazuje lidskoprávní hrané filmy, změnil svůj název i vizuální podobu, představuje nyní i nový festivalový spot.

Stejně jako současný vizuál, i ročníkový spot pracuje s kruhovým výřezem jako základním prvkem, který nápadně připomíná pátrání lupy nebo objektivu. Podobně jako promítané filmy, i kruh ve znělce pomáhá skutečnosti zasadit do kontextu a nabídnout širší souvislosti nebo upozorňuje na detaily, které jsou na první pohled skryté.

I letos jsou pro festival zásadní aktuální témata spojená s lidskými právy a jejich porušováním ve světě okolo nás, ať už se dotýkají osobní svobody, svobody slova, médií, vztahů nebo neproniknutelných vrstev moci.

Kromě filmového programu Jeden svět pro návštěvníky a návštěvnice chystá také debatní program se zajímavými hosty a hostkami. Promítat se bude na několika místech – Moving station, v Knihovně města Plzně a na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara.

V doprovodném programu uvidí diváci například filmy ve virtuální realitě i výstavu studentů z Fakulty designu a umění. Tradiční součástí festivalu je také Jeden svět na školách, promítání pro žáky základních i středních škol.

Slavnostní zahájení letošního plzeňského ročníku proběhne ve středu 22. března 2024 od 17:00 v prostorách Moving Station. Úvodním filmem bude Tady Havel, slyšíte mě?, který představí dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla. Režisér Petr Jančárek z unikátního materiálu skládá osobní portrét stárnoucího exprezidenta, který vždy nadřazoval zájmy obecné nad ty vlastní.

Nová pohádka Divadla ALFA vypráví „O štěstí a neštěstí“

Aktuální témata, která rezonují okolním světem

Na téma identity se podívá fikční snímek Slow režisérky Mariji Kavtaradze, oceněný na festivalu Sundance. Tanečnice Elena a tlumočník znakového jazyka Dovydas si v něm vytvářejí pevné pouto a rozvíjejí vzájemnou intimitu a blízkost.

Dokument Žal v Lodu režisérky Hilly Medalia sleduje osudy rodin spjatých v nekonečném koloběhu násilí ve městě Lod, kde vedle sebe žijí Izraelci a Palestinci.

Nestabilní politické a ekonomické situaci, ale i tlaku konzervativního okolí musí čelit hrdinka fikčního filmu Obtíž. Režisér Amr Gamal v příběhu inspirovaném skutečnou událostí vypráví o matce tří dětí, která se v nelehké situaci rozhodne pro kulturně a nábožensky nepřípustné řešení.

Osobní výpověď o ekonomické nerovnosti a novodobých formách vykořisťování v západní Evropě přinese dokumentární svědectví Hranice Evropy uvedené v české premiéře. Režisérka Apolena Rychlíková v něm sleduje novinářku Sašu Uhlovou, která se se skrytou kamerou vydává pracovat do zahraničí, kde pro své zaměstnavatele představuje levnou pracovní sílu.

Intimní výpověď přinese snímek Moje nová tvář, v němž se hlavní hrdinka zotavuje po kyselinovém útoku bývalého partnera, učí se žít se ztrátou zraku a hledá novou cestu životem.

Na cestu s cílem zachránit planetu se v humorné globální home eseji vydá režisérka Marta Kovářová spolu se svým otcem, vědcem Jiřím Svobodou. V dokumentu Jiříkovo vidění společně objíždějí mezinárodní summity a snaží se si vzájemně porozumět.

Hongkong mixtape je film, ve kterém režisérka San San F Young ukazuje formy kreativního odboje proti režimu. Noří se do hlubin uměleckého undergroundu a lokálních tvůrčích komunit v Hongkongu. Po tomto snímku se můžete těšit na diskuzi s Filipem Jiroušem, sinologem a analytikem projektu Sinopsis.

Kompletní program festivalu bude představen  v úterý 5. března 2024.
Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz.

Zdroj: Člověk v tísni

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: