Graffiti ano, ale legálně. V Klubech Diakonie Západ mají jasno
V závěru měsíce června proběhl za chotěšovským kulturním domem na tzv. „Dupárně“ workshop pod taktovkou Klubu Magnet pro děti a mládež na téma legální sprejování. Pracovníci Klubu Magnet vyslyšeli klienty, kteří dlouho mluvili o tom, že by si rádi sprejování vyzkoušeli. Bohužel v Chotěšově k tomuto účelu není možnost, aniž by nevznikla újma na cizím majetku. Pracovníci tedy přivezli do Chotěšova desky, plachty a spreje a vytvořili společně s klienty zábavné odpoledne, které hýřilo kreativními nápady.
V rámci programu probíhala debata týkající se rozdílu mezi legálním a nelegálním sprejováním. Diskutovalo se o tom, kde se dá beztrestně sprejovat na zeď a na pořad přišly i ukázky možných „legálů“, které mají ve svém okolí. Pracovníci klubu se s klienty bavili o tom, jak sprejovat bezpečně, co si vzít na sebe a jaké používat ochranné pomůcky. Dalším tématem bylo naopak sprejování nelegální. Nejprve mluvily samy děti o tom, jak nelegální sprejování vnímají, jestli si nějakých graffiti ve svém okolí všimly a co si o tom myslí. V závěru probrali i možný postih za sprejování na cizím majetku a vysvětlení významu slova vandalismus.
Děti a mladí lidé z Chotěšova se sami podíleli na přípravě programu, pomáhali s vyvěšením plachet a zakrýt folií místa, která se neměla posprejovat. Dále už záleželo pouze na nich, jak se tvorby graffiti zhostí. Někteří z nich vyrobili šablony z papírů, ti odvážnější sprejovali přímo od ruky. Vznikla spousta hezkých obrázků a všichni přítomní si program moc užili. Do budoucna by Klub Magnet rád společně s klienty vytvořil v Chotěšově, nebo okolí vlastní „legál“, kam by mladí lidé mohli chodit bezpečně sprejovat. Akce nebyla určena jen dětem a tak se také přišli podívat rodinní příslušníci, kteří si nadšeně výtvory svých ratolestí fotili.