Foto: Pixabay

Halloween se rychle blíží! Jdeme dlabat dýni

Mnoho lidí se domnívá, že Halloween je ryze americký výmysl, ale opak je pravdou. Kořeny Halloweenu, tak jak jej známe ze zámořských filmů, sahají do Evropy. Zvyk si s sebou za oceán přivezli irští migranti, kteří jej udržovali z dob dávno minulých, protože první zmínky o výrobě strašidelných masek ze zeleniny a oslavy památky zemřelých pocházejí od Keltů.

Jak vznikl Halloween

Památka zesnulých, která je udržována hlavně na evropské pevnině, je spíše pietním aktem, kdy se vzpomíná na blízké, kteří již nejsou mezi námi. Tato tradice pochází ze stejného obyčeje jako Halloween, který je především slaven na britských ostrovech a ve Spojených státech. Jeho předmětem je také vzpomínka na zemřelé, ale obsah této slavnosti je rozmanitější. Halloween sahá do dob, kdy ještě neexistovala žádná monoteistická náboženství a pohané věřili na různá božstva i duchy. S blížící se zimou byla tato víra ještě silnější, protože s ní přichází i tma, ve které se démoni lépe ukryjí. Právě to byly ty nejranější důvody tradice, kterou dnes známe pod názvem Halloween.

Postupem času se z obyčejného rituálu stala oslava, se kterou se dnes pojí hlavně vydlabaná a osvícená dýně. V dávných dobách se ale místo dýně používaly brambory nebo červená řepa, která osvícená vypadala doslova strašidelně. Tyto výtvory se dávaly na noc před obydlí a jejich úkolem bylo chránit rodinu před démony, kteří se o halloweenské noci vydávali do lidského světa a společně s duchy zemřelých se chtěli vetřít do domácnosti. K dýním nebo jiné zelenině před domem se po čase přidaly i veselice, kostýmy a koledování. Dnešní Halloween je tak hlavně o zábavě a užívají si jej především děti.

Dlabeme dýni

V současnosti je takzvané dýňování populární i v našich končinách. Efektní obličej z dýně je hezkou ozdobou domácnosti nebo vchodu do domu. Při tvoření strašidelného, a nebo veselého obličeje se meze nekladou, tak pojďme na to, Halloween je tady!

halloween
Dýně a podzim patří k sobě. Foto: Pixabay

K dlabání použijte hezkou a symetrickou dýni a okolo stonku vyřízněte kolečko, které vyjměte, ale nevyhazujte. Vnitřní obsah dýně pečlivě vydlabejte polévkovou lžící. Dužinu a semínka ale také nemusíte vyhazovat. Dužina se dá použít třeba do štrúdlu nebo do polévky a semínka se mohou nasušit a také využít v kuchyni. Jakmile je dýně vydlabána, můžete přistoupit k tomu nejzábavnějšímu. Na dýni nejprve nakreslete fixem obličej, který plodině vdechne život a poté obrazce opatrně vyřežte nožem. Obličej se snadněji vyřezává pokud před tím do nakreslených tvarů napícháte malé otvory třeba špendlíkem. Jakmile máte obličej vyřezaný, umístěte do dutiny dýně svíčku a vyříznuté kolečko se stonkem použijte jako víko. Halloweenský strašák je hotov.

Triky s halloweenskou dýní

Vydlabaná dýně se rychle kazí, pokud je v teple. Abyste ji měli doma co nejdéle, máme pro vás několik rad.

  • čerstvě vyřezanou dýni dejte na několik hodin do ledové vody, vydrží déle
  • dýni umístěte na noc ven nebo na balkon
  • vnitřní plochu dýně můžete natřít vazelínou, čímž ji zakonzervujete
  • dýni můžete také dávat na noc do lednice

Halloween a podzim

Ptáte se, jak je možné, že je Halloween tak oblíbený? Odpověď je celkem jednoduchá. Jde především o správné načasování. Tradice slavená posledního říjnového dne vyplňuje dlouhou dobu mezi létem a adventem. Oranžová dýně také skvěle zapadá do barev podzimu. Děti se zároveň mohou dobře zabavit o dlouhých večerech, které právě na konci října začínají. A především pro děti tuto zábavu děláme.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: