Laureáti 2023. Foto: Ivan Štefko, popisek pod článkem

Hudební ceny Nadace 700 let města Plzně byly předány

Nadace 700 let města Plzně, která uděluje ceny Plzeňský Orfeus a Plzeňský Orfeus junior mladý studentům za úspěchy v oblasti vážné hudby, předala laureátům ocenění za rok 2023.

Laureátům předal ceny předseda správní rady nadace Petr Náhlík spolu s ředitelkou nadace Alenou Kozákovou na plese Nadace 700 let města Plzně, který proběhl 10. února 2024 v Měšťanské besedě.

„Ocenění jsou vždy předávána na plese nadace,“ vysvětluje Alena Kozáková. „Do příštích let ale chystáme ve spolupráci s Plzeňskou filharmonií změnu. Laureáti by se měli představit v rámci Smetanovských dnů, kdy vystoupí na samostatném koncertě. Posluchači si tak budou moci vychutnat i jejich umění“, doplňuje ředitelka nadace.

Plzeňský Orfeus má včetně nově oceněných 47 laureátů. Mladší sourozenec – Plzeňský Orfeus junior (od roku 2011)  má nyní 28 laureátů. V obou kategoriích získali někteří hudebníci cenu opakovaně. Součástí ocenění jsou skleněné skulptury a ve starší kategorii také finanční odměna na další hudební rozvoj laureátů. Za zmínku stojí jistě i to, že cena pro starší kategorii je z dílny sklárny Rückl a byla navržena právě pro toto ocenění.  Ceny jsou udělovány vždy za daný kalendářní rok v kategoriích do 15 let – Plzeňský Orfeus junior a nad 15 let  – Plzeňský Orfeus, studentům plzeňských škol.

Plzeňský Orfeus 2023

Hana Matějková – ZUŠ Terezie Brzkové – získává ocenění podruhé

Po celou dobu studia prokazuje obrovský talent a díky píli, ctižádosti a jejímu pracovnímu nasazení dosahuje od dětství vynikajících výsledků. Účastnila se mezinárodních soutěží v Klingenthalu a Rajeckých Teplicích, kde získávala přední ocenění. Obdržela několik titulů absolutního vítěze soutěže i cen za interpretaci skladeb. Hana Matějková je studentkou ve třídě Petry Křížkové.

Kryštof Matějíček – Konzervatoř Plzeň, klavír

Studuje 4. ročník ve třídě Maxima Averkieva. Již v minulosti dosahoval mnoha významných soutěžních ocenění. Za vrchol jeho dosavadní kariéry lze jednoznačně označit 2. cenu na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Plzni v roce 2023, tedy za hodnocené období. Toto ocenění získal ve věkové kategorii do 20 let, ve které soutěžilo v roce 2023 sedmnáct kandidátů. Kromě českých soutěžících vystoupili také klavíristé z Maďarka, Mongolska, Ukrajiny, Jižní Koreje a Německa. Právě tento mimořádný úspěch vedl k tomu, že byl nominován na hudební cenu Plzeňský Orfeus 2023 a tuto nominaci proměnil v samotné ocenění.

Albert Pechmann – Konzervatoř Plzeň, skladba

Je studentem 4. ročníku ve třídě Jiřího Bezděka. Byl nominován na ocenění na základě úspěchu na Mezinárodní soutěži Zdeňka Fibicha v kompozici melodramů. Zde získal 2. cenu, 1. cena nebyla udělena. Tato soutěž je anonymní, bez omezení věku, účastnit se mohou i profesionální skladatelé. Albert Pechmann zhudebnil surrealistickou báseň Vítězslava Nezvala ze sbírky Absolutní hrobař. Odborná porota ocenila jeho adekvátní zhudebnění náročné básně. Obstál v silné konkurenci profesionálních skladatelů, absolventů HAMU, JAMU i VŠMU.

Albert Pechmann je také velmi činný na poli hudební osvěty – lektorská a organizační aktivita na Českém hudebním táboře mládeže, houslista v symfonickém orchestru VŠCHT v Praze, účinkování v činoherním souboru DJKT, hudební spolupráce s divadlem Dialog.

Plzeňský Orfeus junior 2023

Tina Tranová, ZUŠ Terezie Brzkové – získává ocenění potřetí

„Je to velmi nadaná, inteligentní, skromná, pilná a muzikální slečna, která má velký potenciál a stále se zlepšuje,“ říká o své žačce její učitelka Olga Kinzlová. „Velmi intenzivně pracuje na svém houslovém růstu. Je pro mě velkým potěšením provázet ji na této cestě a zároveň je to pro mě velký závazek a zodpovědnost,“ doplňuje paní učitelka. Významných úspěchů dosáhla také v komorní hře.

Daniel Štika, ZUŠ Terezie Brzkové – získává ocenění podruhé

Daniel Štika pravidelně reprezentuje školu i město s vynikajícími výsledky nejen na soutěžích, ale i na významných koncertech a vernisážích. Studuje ve třídě Petry Křížkové.Významných úspěchů dosáhl také v komorní hře.

Úvodní foto zleva: Petra Křížková (vyučující Hany Matějkové – akordeon), Kryštof Matějíček – klavír, Tina Tranová – housle, Albert Pechmann – skladba, Daniel Štika – akordeon

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: