Foto: IRMF PR

Všechny cesty vedou do Plzně. Festival road movie přiveze 4 desítky snímků od tvůrců z Evropy i ze světa

Připravte se, bude to velká filmová jízda: za 4 dny – 21 zemí. V polovině října se v Plzni už pošesté uskuteční Mezinárodní filmový festival road movie. Jediný evropský festival road movie promítne 39 filmů, z nichž většina se v Plzni představí v české premiéře. Příběhy o dobrodružných výpravách, odvážných krocích do neznáma a nečekaných cestách, které mění lidské osudy, zaplní kulturní prostor DEPO2015 od 18. do 21. října 2023. V soutěžním programu se představí i české filmy, například snímek Serpentis režisérky Sarah Lomenové, který si odnesl cenu pro nejlepší krátký film z festivalu ELBE DOCK. Hlavní soutěž doplní retrospektivní projekce z 35mm filmového pásu, diskuze s tvůrci a koncerty.

Diváci festivalu budou moci zhlédnout nejnovější road movies z Francie, Švédska, Velké Británie, Švýcarska, Polska či Albánie, spolu s filmovými hrdiny se ale vydají i mimo evropský kontinent, třeba do Kanady, Koreje nebo Guatemaly. „Pro letošní ročník jsme vybrali 39 filmů, 27 z nich uvedeme v české premiéře. Spojuje je společný žánr, tvůrci z různých částí světa ovšem téma cesty prozkoumávají často velmi odlišnými způsoby a volí originální prostředky. To je inspirativní pro dramaturgii festivalu, a věřím, že i pro diváky,“ popisuje Ondřej Bíba, umělecký ředitel festivalu. V pátečním programu festival uvede například akční komedii Outrunners kanadského režiséra Kena Hegana o tom, jak složitě se utíká, když na vás dotírá ne realita, ale reality show a její drony. Velkolepé záběry z amerických národních parků a příběhy lidí, kteří jimi putují, aby našli možná klid, možná motivaci a možná něco úplně jiného, nabídne dokument The Great Divide Trail (v sobotu 21. října od 12:30). Příznivci akčních filmů si mohou vybrat celosvětově úspěšné válečné drama tarantinovského střihu Sisu. Českou tvorbu bude kromě oceněného filmu Serpentis Sarah Lomenové reprezentovat například cestopis Do Chile za zatměním Slunce, který uvede režisér Jiří Dobrý.

Zahájení festivalu a speciální projekce

Slavnostní zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 19. října v kině Klempírna v DEPO2015. Uvede jej film Cesty režiséra Rostislava Nováka ml., který přiblíží proslulou inscenaci pražského souboru Cirk La Putyka. Už o den dřív, ve středu 18. října, se ale na stejném místě uskuteční několik speciálních warm-up projekcí. Objeví se mezi nimi i legendární film Haralda Reinla Poklad na Stříbrném jezeře, který se bude promítat z archivní 35mm filmové kopie. „Pro retrospektivní projekce vybíráme zásadní snímky české i světové kinematografie, abychom žánr road movie divákům ukázali v celé jeho šíři a zmapovali jeho vývoj,“ vysvětluje Ondřej Bíba. Vůbec nejstarší road movie, kterou diváci letos na festivalu uvidí, je němý film Frigo na mašině (režie Buster Keaton, Clyde Bruckman) z roku 1926. Jeho projekci v pátek 20. října večer živě doprovodí DJ a hudebník Hjörtur.

leták

Krátké filmy, zásadní témata

Celovečerní a dokumentární filmy doplní výběr z krátkometrážních snímků. V této kategorii se bude o cenu diváků ucházet celkem 14 filmů. „Několik krátkých road movies jsme letos zařadili do nového programového bloku Be equal!. Chceme tak poskytnout prostor těm, kteří upozorňují na důležitá společenská témata, jako je rovnost, diverzita či dodržování lidských práv,“ přibližuje výkonný ředitel festivalu Václav Martinovský. Představí se například film Walla Walla debutující americké režisérky Hayley Durelle, který reaguje na obnovení zákazu potratů v některých státech USA, nebo belgický snímek She’s The Protagonist (režie Sarah Carlot Jaber), který s humorem pojednává o hrdince, jež se odmítne spokojit s časem vymezeným pro role vedlejších ženských postav.

Ztracené kino v hotelu Continental

Hlavní program International Road Movie Festivalu startuje v DEPO2015 v druhé polovině října 2023. Do té doby ale festival pro fanoušky kinematografie a road movies připravil ještě jednu speciální akci v centru Plzně. „Každý rok se před festivalem vydáváme ‚na cestu‛ plzeňskými ulicemi a promítáme filmy na netradičních místech, kam se diváci běžně nedostanou. Letos všechny zveme do unikátního prostoru restaurace hotelu Continental, kde 29. září uvedeme oscarové drama Ztraceno v překladu režisérky Sofie Coppoly,“ prozrazuje Václav Martinovský. Site-specific projekci doplní přednáška o architektuře budovy a diváci si budou moci prohlédnout také hotelový klub, kde se bude konat afterparty.

Předprodej akreditací na festival již probíhá na webu www.irmf.cz, kde je možné si koupit i vstupenky na zářijovou projekci Ztracené kino v hotelu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: