Foto: Plzenoviny.cz

Jak vytvořit záchranářskou uličku na tříproudé komunikaci

V říjnu uplyne rok, co vešla v platnost novela zákona, která změnila pravidla pro vytváření takzvané záchranářské uličky. Zároveň tomu není tak dávno, kdy byla v Plzni dokončena rekonstrukce mostu Generála Pattona a ve směru do centra vznikla tříproudá komunikace. V místě se ale i tak tvoří často kolony. A právě v nich na víceproudých silnicích řidiči stále tápou, kam vozidlu s právem přednosti v jízdě uhýbat.

Jak uhýbat na víceproudých komunikacích

Na dvouproudých silnicích je pravidlo řazení zcela logické. Záchranářská ulička se vytváří tak, že vozy v pravém pruhu uhýbají vpravo a řidiči v levém vlevo. Uprostřed vznikne místo pro průjezd sanitky, policie nebo hasičů. Problém vzniká na víceproudých komunikacích, kde den co den nastává zmatek při uhýbání vozidlu s právem přednosti v jízdě. Často jde o vteřiny a jeden neznalý řidič může situaci na silnici pořádně zkomplikovat. Jak tedy správně uhýbat?

Pravidlo je zcela jednoduché. Na tříproudé komunikaci uhýbají řidiči v pravém a středovém pruhu vpravo a v levém pruhu zajízdějí k levé straně silnice nebo na krajnici. Podobně je tomu na čtyřproudé či víceproudé silnici. Řidiči ve všech pruzích kromě levého se řadí vpravo. Doleva uhýbají jen vozilda jedoucí v levém pruhu. Pro záchranáře tak vždy vzniká ulička mezi vozy jedoucími v levém pruhu a ostatními.

záchranářská ulička
Jednoduchý trik, jak si zapamatovat, kam uhýbat. Podle pravé ruky vznikne prostor pro záchranářskou uličku vždy mezi palcem a ukazováčkem. Foto: MDČR

Buďte vůči vozům s právem přednosti v jízdě ohleduplní. Často jde o vteřiny. Spěcháte do práce? Posádka sanitky, hasiči nebo policisté ale často spěchají k situaci, ve které jde o život. Nevytvořením místa pro jejich průjezd znemožňujete jejich zásah. Zároveň riskujete pokutu dvou tisíc korun.

Kdo může záchranou uličku využít

Uličku mohou využít vozidla s právem přednosti tj. policisté, sanitky, hasiči a pak také vozidla správce pozemní komunikace a vozidla určená k odstranění následků dopravní nehody nebo překážek provozu, které se vyskytují na pozemních komunikacích. Za neoprávněnou jízdu v záchranářské uličce hrozí pokuta až 2 500 Kč.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Cookie Consent with Real Cookie Banner