Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jaký je rozdíl mezi SUV a crossoverem?

Kategorie SUV a crossover jsou v automobilovém světě stále poměrně novými pojmy a mnoho lidí si tyto dvě rozdílné třídy plete. Důvodem je jednak matoucí označování samotných prodejců, kteří chtějí zaujmout zákazníky tím, že i obyčejný kombík s vyvýšeným podvozkem nazývají SUV, ale někdy právě naopak designové „esúvéčko“ označují crossoverem. Dále je nesporným faktem, že některé vozy využívají prvky obou tříd, a pak je skutečně složité automobil zařadit.

Co ale o obou třídách můžeme s jistotou říci, je fakt, že jsou mezi kupujícími stále oblíbenější. Podíl prodejů stoupá jak u zbrusu nových automobilů, tak u ojetin. V druhém případě se nenechte zlákat výhodnými nabídkami a raději si před unáhlenou koupí prověřte historii vozidla na carvertical.com/cz.

SUV jsou robustnější

Kategorie sport utility vehicle se do češtiny překládá jako sportovně užitkové vozidlo. Charakteristickým rysem takového automobilu je robustnost, vyšší jízdní pozice, větší zavazadlový prostor a schopnost zvládat jízdu v lehkém terénu, přičemž na klasických silnicích neztrácí většinu výhod klasických osobních vozidel. SUV však nesmíme zaměňovat s off-roady, které jsou primárně určeny do terénu. Stručně řečeno, automobil označený jako SUV kombinuje vlastnosti silničních a terénních vozů.

Typickými představiteli těchto vozů jsou Škoda Kodiaq, BMW X7, Jeep Cherokee nebo Volkswagen Touareg.

Crossovery uvidíte spíše ve městě než v terénu

Crossover, jak už z překladu tohoto názvu plyne, je jakousi přechodnou kategorií mezi různými druhy karosérií a vozy SUV. Bývají menší, ale lehčí terén také zvládají. Vzhledově často působí neotřelým designem, kterému chybí jakákoliv konvence. Podobně jako SUV mají někdy pohon všech kol, ale zákazníci často volí klasický pohon dvou kol.

Vzhledem k menším rozměrům se crossovery lépe pohybují v městském prostředí, kde je také často můžeme vídat. Někteří lidé si tyto auta kupují pouze kvůli svému netradičnímu vzhledu, typicky je tomu u vozu Nissan Juke, Citroën C3 Aircross nebo Fiat 500L Cross.

Někdy se můžeme setkat s označením kompaktní SUV, v takovém případě jde téměř s jistou o crossover.

Základní rozdíly SUV vs. crossover

SUV

  • je větší,
  • má obvykle objemnější zavazadlový prostor,
  • někdy připomíná klasické terénní vozidlo.

Crossover

  • kombinuje různé karoserie,
  • vyznačuje se neotřelým designem,
  • je menší než SUV.

SUV a crossoverů jsou plné bazary. Jejich historii snadno prověří VIN dekodér. Více informací hledejte na bestvindecoder.com.


Náš tip:

Autopůjčovna Praha – velký výběr SUV i crossoverů


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: