Jan Přeučil. Foto: Divadlo Na zábradlí

Jan Přeučil představí „Bláznovy zápisky“ v plzeňském M-klubu

Po delší době se v M-klubu Knihovny města Plzně odehraje večerní divadelní představení. V pondělí 7. listopadu 2022 od 19 hodin se mohou diváci těšit na divadelní hru Nikolaje Vasiljeviče Gogola „Bláznovy zápisky“, kde v hlavní (a jediné) roli vystoupí Jan Přeučil.

Jan Přeučil a N. V. Gogol – oba jsou mistři slova a dokonalého vykreslení postav a postaviček nejrůznějších charakterů. Oba se opět potkávají po padesáti letech, kdy Jan Přeučil poprvé exceloval v této dramatické komedii, která diváky všech generací nejen oslovuje, ale i fascinuje. Hra je založena na zápiscích z Gogolova života a dává herci možnost ztvárnit příběhy lidiček směšných až k pláči a politováníhodných k popukání, vykreslit romantismus obrácený v žert, než se i v parodii prosadí nepřízeň osudů řízená často démony a běsy.

„V roce 1969 tuto hru v Holandsku objevila kolegyně Monika Švábová a režisér Gillar ji pro mne upravil. Tenkrát se tak často divadlo jednoho herce nedělalo, takže to byl opravdu úspěch. Ve Viole jsme „zápisky“ hráli mnoho sezón,“ říká Jan Přeučil a dodává: „V současnosti ještě víc tato hra ukazuje na společenské poměry, tenkrát jsem musel jen zlehka našlapovat, ale v tom roce 1969 toho ještě hodně prošlo, v textu je spousta kritických poznámek na „vyšší“ místa, hra je aktuální stále. On ten Poproščin není jenom vyšinutý, on je i oběť a to se s vyšším věkem hraje lépe. I když se tak necítím.“

Diváci mohou představení navštívit v plzeňském M-klubu v Macháčkově ulici.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: