Festival Jeden svět startuje s podtitulem „Vypadáváš?“
Dvacátý třetí ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět letos proběhne z důvodu současné pandemické situace od 10. května do 6. června online po celém Česku. Letos akcentuje přesun do digitálního světa a výzvy i hrozby, které s sebou tato transformace přináší, a to pod hláškou „Vypadáváš“, jež je zároveň i hlavní tematickou filmovou kategorií. V Plzni proběhne od 17. května také několik doprovodných akcí. Některé jsou však závislé na aktuální epidemiologické situaci.
Internetové připojení, zapnuté webkamery, neustálé klikání myší a snaha alespoň na chvilku vidět ty, kteří jsou na druhé straně obrazovky. „Vypadáváš“ se stalo jedním z nejčastějších slov, která provázejí setkání lidí zprostředkovávaná technickými možnostmi internetu. Je to upozornění na slabé připojení, na technické obtíže, které negativně vstoupily do komunikace umožněné technologiemi. Zároveň označuje i situaci, ve které se spousta lidí po začátku pandemie ocitla. Kdo vypadává pouze z videokonferencí a kdo z běžného života? Jaké výzvy s sebou přinesl přechod do online prostředí a jaké je naše místo v nové realitě? Právě na tyto otázky se zaměří hlavní filmová kategorie, která nabídne filmy, jež se zabývají vlivem online světa na naše životy, manipulací ve virtuálním prostředí nebo tím, jak technologie přebírají lidské předsudky do svých algoritmů.
Diváci a divačky se letos mohou těšit na celkem 101 dokumentů, z nichž některé budou uvedeny v mezinárodní, světové či evropské premiéře. Snímky jsou rozděleny do 15 tematických kategorií. Kromě těch tradičních budou letos i tři nové: Ruský standard, Sex náš vezdejší a Stáří vpřed!
Od 10. do 19. května bude probíhat Jeden svět živě – pravidelné projekce doprovázené streamy debat s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi. Diskuse budou streamované na sociálních sítích festivalu a na nově vzniklé platformě Jeden svět online. Studio Jeden svět živě bude fungovat ve třech blocích – v dopoledním, odpoledním a večerním. Dopoledne od 10 hodin se může každý připojit ke vzdělávacímu bloku „Jeden svět vzdělává“, kde budou odborníci a odbornice řešit například téma kyberšikany, zabývat se sílou dokumentárních filmů, radit jak zvládat odloučení a vztahy na dálku, nebo diskutovat o tom, jak umění mění náš pohled na klimatickou krizi. Každý den od 14, 17 a 20 hodin bude Jeden svět živě nabízet projekce dokumentů s následovnými debatami s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi a s odborníky a odbornicemi na danou oblast.
Celý festival zahájí běloruský film Kuráž, který diváky a divačky vezme na nedávné demonstrace v Minsku. Dokument o Běloruském svobodném divadle, které už čtrnáct let ve svých představeních podrobuje Lukašenkův autoritářský režim odvážné kritice, zachycuje členy divadelního souboru v době, kdy se země ocitá na rozcestí. Film bude promítnut v rámci zahajovacího streamu, jehož součástí bude i debata a předání ceny Homo Homini. Na stream se diváci a divačky mohou dívat na platformě Jeden svět online nebo prostřednictvím Facebooku festivalu. Cena Homo Homini letos putuje běloruské organizaci Vjasna. Z rukou primátora města Prahy Zdeňka Hřiba ji převezme kolegyně zadržených členů Natalia Satsunkevich. Deset dní debat a filmů završí vyhlášení oceněných snímků, které proběhne 19. května od 20:30 hodin. Následně budou všechny filmy 23. ročníku festivalu od 20. května do 6. června ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.
Jeden svět Plzeň nabídne i několik doprovodných akcí v offline prostoru. Od 17. do 30. května mohou návštěvníci navštívit výstavu na stromech Práce (bez) budoucnosti v pěší zóně u Branky. V sobotu 22. května ve 14 hodin zvou organizátoři fanoušky na neformální setkání Ponor na Boleváku, kde se uskuteční společné jarní otužování inspirované snímkem Ponor. Sraz je u Pointu Na Hrázi. Přichystaná je také procházka po Plzni s aplikací TourStories s názvem Po stopách Jednoho světa. Její trasa má přibližně 6 km a startuje na Mikulášském náměstí 17. Účastníky zavede na místa spojená s festivalovými snímky a umožní jim zažít několik letošních dokumentů trochu jinak než online. Vydat se na ni je možné od 17. května do 6. června. Pozornosti by neměl uniknout ani živý stream debaty s humanitárním pracovníkem Tomášem Kocianem k filmu Imádovo dětství, který bude vysílán z Plzně z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. A pokud to hygienická a vládní opatření dovolí, proběhne i několik menších venkovních projekcí. Jeden svět Plzeň děkuje za finanční podporu městu Plzeň a Plzeňskému kraji! Poděkování patří také našim historicky prvním patronům, kapele teepee.