Foto: Irena Štěrbová, DJKT

Jsme tady a žijeme! Křičí do světa nová premiéra DJKT – Jednou hole, jednou na nože

Skvělé herecké výkony, černý humor i téma k zamyšlení – to vše přináší hra Anity Augustin Jednou hole, jednou na nože, kterou Divadlo J. K. Tyla uvede jako první divadlo v republice. Dynamická groteska vypráví o čtyřech postarších dámách, které čelí obvinění z napadení ministryně sociálních věcí, a je jako stvořená pro Janu Kubátovou, Moniku Švábovou a Apolenu Veldovou. Přední herečky plzeňského činoherního souboru pak skvěle doplňuje hostující Veronika Janků, další role ztvárňuje Matyáš Darnady. Česká premiéra se odehraje 29. října 2022 na Malé scéně s překladem Ivy Michňové a v režii Aminaty Keity.

Spisovatelka Anita Augustin se narodila v roce 1970, vystudovala divadelní vědu, filozofii a němčinu na vídeňské univerzitě, ve studiích pak pokračovala i v New Yorku a Londýně. V současnosti působí jako úspěšná dramaturgyně předních rakouských a německých scén. Vlastní románovou předlohu z roku 2012, kterou byli nadšeni čtenáři i recenzenti a která bohužel není přeložena do češtiny, převedla do divadelní dramatizace sama autorka.

„Anita Augustin bez servítek a s černým humorem cupuje na kusy obrazy vlídných stařenek smířených s životem i nastupující demencí. Hra i kniha je obžalobou civilizačních předsudků i systému, ve kterém žijeme už jako mladí, perspektivní a vydělávající daňoví poplatníci, a nakonec nevypovídá o vyhoření, které přichází až s věkem, ale které můžou znát už i teenageři. A kdo jiný by mohl rebelující seniorky ztvárnit lépe než Jana Kubátová, Monika Švábová, Apolena Veldová a Veronika Janků,“ přibližuje novou inscenaci dramaturgyně Klára Špičková.

Jednou hole, jednou na nož
Foto: Irena Štěrbová, DJKT

Na výběru nového titulu pro plzeňskou činohru se podílela ve spolupráci s Klárou Špičkovou i režisérka inscenace Aminata Keita, jež s DJKT spolupracuje poprvé, nicméně její práci mohou plzeňští diváci znát z Divadelního léta pod plzeňským nebem, kde v roce 2020 režírovala autorskou hru Poslední zrnko písku. „Silný příběh, humor a kritika nastavení společnosti, ve které žijeme – to jsou věci, které mě na hře Jednou hole, jednou na nože zajímají a baví. Ženy v důchodovém věku jsou v naší společnosti menšinou. Jakmile přestanou být produktivní, odsuneme je někam na okraj. Přestaneme věnovat pozornost tomu, co říkají a chtějí. Ale ony mají stále své sny, touhy, plány a přání. Chtějí žít a přežít – přežít v systému, který s námi přestal počítat jednoduše proto, že už mu nestačíme,“ říká Aminata Keita a pokračuje: „Vedle toho jsem nadšená ze spolupráce s herečkami a Matyášem.  Společně jsme hru posunuli ještě o úroveň dál a dotkli se témat jako je odpuštění, sebepřijetí nebo stud. A to všechno s humorem a nadhledem celoživotních zkušeností každého z nás. Každý tam vnáší část sebe.“  Scénu i kostýmy navrhl Michal Spratek, hudba je dílem Štěpána Krtičky, na tvorbě filmových dotáček, které jsou součástí inscenace, spolupracovali studenti Západočeské univerzity Aneta Bernhardtová a Jiří Kesl, autorem audiospotů je Jan Vlášek.

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Zdroj: DJKT

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: