Foto: Richard Semik / Shutterstock.com

Jižní Morava na kole: zjistěte, kam se vydat

Co si představíte pod pojmem aktivní dovolená? Většina lidí rozhodně kolo. A není se čemu divit, naše země nabízí mnoho cyklostezek, které jsou ročně hojně vyhledávané jak rodinami s dětmi, tak i nadšenými jednotlivci. Přemýšlíte nad tím, kde je krajina nejmalebnější a poskytne vám ty nejlepší výhledy? Odpověď je jasná – na jižní Moravě.

Nové Mlýny

Výhodou této cyklostezky je, že se na jejím konci můžete vykoupat v místní kaskádové nádrži, projet se na lodi či jen tak pozorovat přilehlé ostrůvky a vychutnat si u toho skleničku dobrého místního vína. Nachází se v srdci oblíbených Pálavských vrchů. Stezka je dlouhá zhruba 26 kilometrů, ale hlavně je v rovině a nenáročná. Můžete tedy na výlet klidně vzít i děti.

Vyrazíte ze Strachotína, pokračujete přes Vranovice, rybník Vrkoč a dále k nádrži. Od ní budou vaše kola směřovat do Brodu nad Dyjí a kolem Mušovské přehrady zpět do Strachotína. Cyklosezóna je v plném proudu, připravte se na ni a vyražte!

Pavlovské vrchy

Pavlovské vrchy – nebo také Pavlovský okruh – je jedna z mála kopcovitých tras na jižní Moravě. Je tedy vhodná pro ty, kteří si chtějí „dát pořádně do těla“ a poctivě šlápnout do pedálů. Trasa vede z Mikulova, známého jako „srdce vinařství“, odkud vyrazíte k Pavlovským vrchům. Po cestě se budete kochat pohledem na vápencové útvary, zříceninu hradu Děvičky nebo si odpočinete v jednom z posledních lužních lesů.

Z Mikulova se vydáte do Bavor, Perné a Dolních Věstonic. Pak se můžete rozhodnout, zda si trasu zkrátíte a vyrazíte zrovna do Pavlova, nebo se ještě pořádně projedete a zvolíte trasu okolo Věstonické nádrže přes rezervaci Dolní mušovský luh.

Kyjov

Tato cyklostezka je málo navštěvovaná, nemusíte se tedy bát velkého počtu dalších cyklo nadšenců. Určitě to ale není proto, že by trasa neměla co nabídnout, naopak. Užijete si zde atmosféru borových lesů, pokocháte se pohledem na uklidňující hladinu klikatícího se toku řeky Morava a vaší pozornosti jistě neunikne ani přírodní památka Osypané břehy. Zaujme vás i další místní zajímavost – naváté písky, kterým se lidově říká Moravská Sahara. Pro milovníky historie čekají na trase dva zámky a židovský hřbitov.

Se svou délkou 61 km a stoupáním 300 metrů je trasa lehce náročnějšího charakteru. Vede z Kyjova přes Milotice, Šidleny, Ratíškovice a Váté Písky. Pokud by to ale pro vás stále bylo málo, můžete odbočit na Osypané břehy a vydat se zpátky do Kyjova před Vracov.

Jižní Morava
Foto: Petr Pohudka / Shutterstock.com

Modré Hory

Vinařský mikroregion je známý pro své červené víno a pohledem na tradičně zvlněné vinice, které připomínají Itálii. Na cestě se můžete zastavit na několika rozhlednách nebo koupališti, zahrát si minigolf nebo prozkoumat desítky vinných sklepů.

Začátek trasy je ve Velkých Pavlovicích, odkud pokračujete do přilehlých obcí až do Modrých Hor. Trasa je vhodná pro středně pokročilé cyklisty a je dlouhá 38 kilometrů.

Valtická stezka

Pokud chcete vidět ty největší poklady jižní Moravy, vydejte se na oblíbenou Valtickou stezku. Ta směřuje Lednicko-valtickým areálem, což je místo proslulé svou krásou a přírodou. Zaujme vás největší rybník Moravy Nesyt, vinařské obce, letohrádek Portz nebo kolonáda na Reistně. Za zastávku také stojí barokní zámek ve Valticích s jeho dechberoucími zahradami. Samozřejmě vám nesmí v ruce chybět sklenka vína.

Svou cestu odstartujete u Hraničního zámečku, kde hledejte žlutou ceduli s erbem a písmenem „V“, která tuto stezku začíná. Pokračujete kolem rybníka Nesyt cestou k Novému rybníku přes Úvaly do Valtic. Délka trasy je 30 kilometrů a stoupání 245 metrů.

Tip: Chcete ze sedla kola poznávat ta nejkrásnější místa i mimo ČR? Pak jsou právě pro vás jako stvořené cyklistické zájezdy od Smart Travel, které vás k nim zavedou po oblíbených trasách v Německu, Itálii, Rakousku, Norsku či Slovinsku.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: