Vizuál ke kampani.

Kam se starými věcmi v Plzni? Rozhodně je nevyhazujte

Nevyhazuj to. Tak se jmenuje portál pro předcházení vzniku odpadu, jehož vlastní verzi si pořídlo město Plzeň. Na webu www.plzen.nevyhazujto.cz je nyní možné v zdarma nabízet a získávat věci za odvoz. Nepotřebné věci tak nemusí skončit na sběrném dvoře či na skládce, ale mohou být znovu smysluplně využity.

Co lze nabízet?

Nejčastěji se na portálu nabízí nábytek, hračky, elektronika či oblečení, ale nabídnout lze cokoliv v mezích zákona. Jedinou podmínkou je nabízet věci zdarma, pouze za odvoz. Na portálu se však již předal například i trabant, užovka či několik klavírů. 

Jak na to?

Pro nabídnutí věci se stačí jednoduše zaregistrovat na webu, vyfotit danou věc a vložit jí na portál. Následně skrze webovou stránku probíhá komunikace se zájemci a domluva na předávce. Portál pravidelně navštěvují i neziskové organizace, jako je například Armáda Spásy či další charity, azylové domy, domovy pro seniory či dětské domovy. 

Proč to nevyhodit?

Motivace k používání tohoto portálu může být čistě praktická, ale čím dál tím více lidí si uvědomuje, že vyhodit použitelnou či opravitelnou věc je zbytečná zátěž pro planetu. Silnou motivací také může být dobrý pocit z toho, že někomu dalšímu udělá věc radost. Uživatel Matyáš například po předávce staršího foťáku zmínil: „Foťák jsem chtěl darovat čistě z environmentálních důvodů. Rozzářené oči pána, kterému jsem ho předal, mi ale ukázaly, že ta pozitivní emoce je ještě daleko silnější než vědomí ušetřené uhlíkové stopy.“ 

Portál Nevyhazujto.cz oslaví na podzim 10. narozeniny a Plzeň se stala 10. městem v ČR, které si zřídilo vlastní verzi. Město si od portálu slibuje ušetřený odpad, ale hlavně chce s jeho pomocí naučit obyvatele, že staré věci se nemusí vyhazovat. 


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: