Foto: Léčebné lázně Konstantinovy lázně

Konstantinovy Lázně si připomínají 220. výročí svého vzniku

Léčebné lázně Konstantinovy lázně, kam se lidé jezdí léčit zejména po těžkých operacích srdce a velkých kloubů, si letos připomínají 220 let od svého vzniku. K výročí připravily kromě slavnostního zahájení sezony fotosoutěž, kvíz, Den otevřených dveří i výhodné jubilejní pobyty. Za založení lázní, v nichž je léčebným zdrojem minerální pramen Prusík s vysokým obsahem oxidu uhličitého a nepatrným sirovodíkovým pachem, se považuje vystavění malé dřevěné boudy u pramene zvaném Smraďák v roce 1803. Zahájení jubilejní 220. lázeňské sezony s bohatým kulturním a gastronomickým programem je plánováno od pátku 19. do neděle 21. května 2023.

„Při příležitosti výročí jsme vyhlásili také soutěž o nejkrásnější jarní fotografii Konstantinových Lázní, které se mohou zúčastnit pacienti, hosté i návštěvníci obce. Fotit mohou na mobil nebo tablet. Autoři těch nejlepších budou odměněni lázeňským pobytem, po ukončení soutěže bude v prostorách lázní uspořádána výstava vybraných snímků,“ uvedla ředitelka lázní Dana Jurásková. „A abychom lidem připomněli naši historii i současnost, připravujeme pro ně na webu kvíz. Na úspěšné řešitele čekají rovněž hodnotné odměny,“ doplnila.

Fotografie do soutěže bude možné posílat od 1. dubna do 31. května 2023, kvíz bude co nejdříve spuštěn na webových stránkách lázní. Den otevřených dveří, jehož součástí bude kromě prohlídky lázeňských prostor i odborná přednáška, se uskuteční v sobotu 7. října 2023. Podrobnosti k podmínkám soutěže, kvíz i informace o jubilejním koši pobytů s bonusovými službami včetně svátečního velikonočního pobytu jsou uvedeny na webu www.konstantinovylazne.cz.

Zřícenina hradu Švamberk na magickém kopci Krasíkov slouží jako vyhlídka i připomínka kruté třicetileté války

První písemnou zmínkou spojenou s místními prameny je zřejmě zápis z roku 1566, který zmiňuje i lesní pozemek v lokalitě Smraďák nedaleko Konstantinových Lázní. Sedláci z blízké Nové Vsi zde postavili malou dřevěnou boudu a tím vlastně položili základ lázeňství v této oblasti. O devět let později zde vybudovali patrovou kamennou budovu s pokoji a lázeňskými kabinami, jež časem dostala název Staré Lázně.

Od svého vzniku lázně změnily postupem času mnohokrát majitele či správce, sloužily však po celou dobu k léčbě různých neduhů.

V roce 1928 byly lázně úředně uznány za lázeňské léčebné místo. Zároveň se uskutečnila přestavba původní jednopatrové hlavní budovy do dnešní podoby. První lázeňská sezona byla slavnostně zahájena 9. června 1946 pod záštitou tehdejší okresní správní komise (OSK). Po jejím zrušení fungovaly lázně jako rekreační středisko pod Ústřední nemocenskou pojišťovnou jako součást Československých státních lázní a zřídel. Rozhodující indikací se staly nemoci oběhového systému. Hlavní lázeňská budova byla 26. ledna 1959 přejmenována na Prusíkův ústav. Podnět k tomu, aby nesla název podle MUDr. Bohumila Prusíka, významného internisty, kardiologa a velkého příznivce místních lázní, dal jeho žák a tehdejší ředitel lázní MUDr. Boudyš.

Udělejte si pěkný výlet do Slavkovského lesa. Mariánské Lázně lákají nejen na Zpívající fontánu

Nejnovější historie Konstantinových Lázní začala od 1. května 1992 se vznikem samostatné akciové společnosti Léčebné lázně Konstantinovy lázně a.s. Ta se pustila do rekonstrukce budov a modernizace. Zavedla rovněž nové procedury, rehabilitační aktivity i nové akce.

Léčebným zdrojem je minerální pramen Prusík o teplotě 9,9 °C. Využívá se při uhličitých koupelích i formou podkožní aplikace zřídelního plynu. Čerpá se z hloubky 40 metrů v místě dnešního Prusíkova pavilonu. Vznikl sloučením pěti léčivých pramenů s podobným složením, které zde byly jímány od roku 1874 a nesly jméno Karlův, Žofiin, Františkův, Giselin a Skalní.

Historické fotografie Konstantinových Lázní:

Zdroj: Léčebné lázně Konstantinovy lázně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru