Foto: Plzeňský kraj

Koronavirus aktuálně: Situace v kraji se zlepšuje, intenzivní péče je i nadále vytížena

Situace v Plzeňském kraji vykazuje i nadále mírně pozitivní vývoj, shodli se na včerejším jednání členové Krizového štábu Plzeňského kraje. Klesají počty nakažených, zlepšení také vykazují jednotky standardní péče a zdravotnická zařízení.

Epidemická situace v Plzeňském kraji je výrazně lepší než v uplynulých týdnech, kdy přírůstky nakažených dosahovaly 6 000 až 7 000 týdně. Za poslední týden podle ředitele KHS Plzeň Michala Bartoše přibylo 2 900 případů. V kraji převládá i nadále britská mutace covid-19.

V počtu testování PCR testy je zaznamenán slabší zájem, počty antigenních testů zůstávají vzhledem k povinnému testování zaměstnanců zachovány. Testuje se také na ubytovnách, kde se zatím neobjevil ani jeden pozitivní záchyt.

Vláda prodloužila nouzový stav do 11. dubna 2021

K výraznému zlepšení došlo také v oblasti obsazenosti lůžek v nemocnicích v kraji. Podle koordinátora lůžkové péče prof. Jana Beneše za uplynulý týden výrazně ubylo hospitalizovaných pacientů, a to ze 613 na včerejších 505 ve všech zařízeních v kraji. Intenzivní péči vyžaduje 111 pacientů. I nadále zůstává velmi zatížena resuscitační péče s pacienty, kteří jsou připojeni na UPV a ECMO. V případě, že klesne počet pacientů pod 500, bude ve zdravotnických zařízeních v Plzeňském kraji zvažována úprava standartní covidové péče na postcovidovou, případně postupný návrat reprofilizovaných jednotek na necovidové.

Ačkoli je intenzivní péče i nadále vytížena, mírný optimismus už je na místě. Na výrazně nižším počtu nově nakažených se nám ukazuje, že situace v kraji se i dál zlepšuje a kulminace epidemie je snad za námi. A to, že situaci zvládla zařízení v kraji, je zásluha především týmu krajského koordinátora lůžkové péče prof. Beneše, koordinátorů a vedení všech nemocnic v kraji, kteří neuvěřitelnou mírou dokázali zajistit péči na covidových lůžkách. Je to také díky všem lidem, kteří dodržují základní epidemická opatření a respektují nařízená omezení. Osobně bych všem chtěla poděkovat, a zároveň prosím o obezřetnost, ještě nemáme vyhráno,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: