Foto: Plzeňský kraj

Koronavirus aktuálně: Situace se v Plzeňském kraji obrací k lepšímu

Situace v kraji se obrací k lepšímu, shodli se na tom zástupci Krajské hygienické stanice (KSH), nemocnic, složek Integrovaného záchranného systému a další na jednání Krizového štábu Plzeňského kraje, které se uskutečnilo v pondělí 9. listopadu 2020.

Epidemickou situaci v kraji shrnuli zástupci KHS – pověřený ředitel Michal Bartoš a prof. Petr Pazdiora. Podle jejich vyjádření je patrná změna trendu, a to výrazné zlepšení vývoje epidemie. „Nicméně je na místě být stále ostražití,“ zdůraznil Petr Pazidora.

V kraji je nejvíce pozitivně testovaných osob v Plzni a na Klatovsku. Při přepočtu na 100 obyvatel je ale nejvíce postiženým okresem Plzeň-jih. Více jak 30 % nakažených je ve věkové kategorii nad 55 let (55-64 let – 15,1 %, 65+ 18,8 %). V současné době je zaznamenán i pokles výtěžnosti odběrů z 30 % pozitivních vzorků na 25,2 %, tedy každý čtvrtý odběr je pozitivní.

Ve Stodské nemocnici pomáhají s covidovými pacienty policisté

Kapacity nemocnic

Dle koordinátora Fakultní nemocnice doc. Jana Beneše kapacity nemocnic v kraji jsou pro současnou situaci dostačující. Včera ráno bylo vykázáno celkem 450 hospitalizovaných osob v kraji, z čehož 56 v intenzivní péči. Počty hospitalizací stagnují nebo klesají, stále však je zaznamenán mírný nárůst případů, které vyžadují intenzivní péči.

Odběrová místa v Plzeňském kraji

Kapacity odběrových míst jsou také dostačující, i přesto se od středy otevře odběrové místo v Domažlické nemocnici, aby bylo blíže na dojezd pacientům z okolí. Otevřeno bude pouze ve středu od 9 do 11 hodin a v sobotu v tomtéž čase. Připravuje se také odběrové místo pro okres Tachov. Jakmile poskytovatel získá potřebná povolení, začne provádět odběry.

Plzeňský kraj převzal kyslíkové přístroje a respirátory ze skladů Správy státních hmotných rezerv

Poděkování dobrovolníkům a dalším nasazeným

Ve všech zařízeních zdravotnických i sociální péče by se neobešli bez pomoci studentů a dobrovolníků. Náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcela Krejsová proto na zasedání štábu několikrát zdůraznila velké poděkování všem, kteří pomáhají, ale také nasazeným zdravotníkům, policistům a dalším. Petr Pazdiora pak připojil díky za obrovskou pomoc pro KHS ze strany pracovníků Městské policie, Magistrátu města Plzně, Finančního úřadu, Zdravotního ústavu a dalších, díky kterým se daří trasovat kontakty a v současné době nemá KHS při trasování žádné zpoždění.

Krizový štáb se sešel naposledy pod vedením náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcely Krejsové, proto na závěr členové štábu poděkovali náměstkyni za její práci v této nelehké době.

V Plzeňském kraji se podle dat Krajské hygienické stanice potýká 16 147 osob

Tabulka ukazuje počet osob s covid-19 v okresech Plzeňského kraje (podle KHS k 9. 11. 2020):

Okres Počet odhalených případů Z toho aktivních Zemřelých
Plzeň-město 7 895 5 703 37
Plzeň-sever 3 478 2 228 21
Plzeň-jih 3 003 2 261 35
Klatovy 3 141 2 293 11
Domažlice 2 375 1 871 13
Rokycany 1 673 690 18
Tachov 1 523 1 101 5

Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje udává počet odhalených případů na základě indikovaných odběrů v Plzeňském kraji bez ohledu na skutečné bydliště. Data se tak mohou lišit od statistik zveřejňovaných Ministerstvem zdravotnictví ČR.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: