Foto: ÚMO 3

Koupací jezírko ve Škodalandu je kvůli parazitům uzavřené

Ačkoliv rozbor vody v jezírku ve Škodalandu vyšel na výbornou, u návštěvníků se projevila velmi svědivá vyrážka připomínající neštovice. Na vině jsou plži přenášející bakterie z kachního trusu.

Pořídit si krokodýla nebo naučit kachny chodit na toaletu. Způsobů, jak jezírko ve sportovně relaxačním areálu Škodaland zbavit kachního trusu, by se našla určitě spousta, těch skutečně reálných ale zase tolik není.

Hydrobiolog Jindřich Duras, který na vyčištění oblíbeného a v současnosti bohužel uzavřeného koupaliště spolupracuje, zvolil jiný způsob. Ručně loví všechny vodní plže. Právě tito nevinní tvorové jsou totiž přenašeči parazitů zvaných cerkárie, které způsobují opravdu nepříjemné kožní problémy a které se šíří právě z kachního trusu.

Bazén na Slovanech na dva týdny uzavře vnitřní areál a sauny

„Společně s brigádníky je naším cílem vylovit úplně všechny plže. Myslím, že to je reálné, ačkoliv jich zde podle odhadu bude více než tisícovka. Plži se ale potřebují pravidelně nadechnout nad hladinou, a proto se vynořují u břehů, kde je můžeme poměrně lehce sebrat,“ vysvětluje Jindřich Duras. Sám si oblékl neopren a do Jezírka se ponořil, aby situaci pod hladinou mohl lépe vyhodnotit a odlovit šneky i z hůře dostupných míst pod moly.

Do současné chvíle se jich brigádníkům podařilo odlovit již stovky. Plži si jezírko zamilovali pro jeho čistou vodu. Tu potvrdil také její rozbor. Cerkárie z rozboru vody odhalit nelze, to je možné pouze zkoumáním šneků, kteří již byli odesláni ke zkoumání.

Plži
Foto: ÚMO 3

„Ve čtvrtek odpoledne přišly první výsledky po odborném parazitickém vyšetření dvou dávek našich šneků z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Ze zatím zjištěných čtyř druhů plžů jsou tři masivně napadeny motolicemi, to znamená, že uvolňují cerkárie. Odborníci zatím zjistili minimálně tři typy cerkárií. Z vědeckého hlediska je tedy jezírko velmi zajímavou lokalitou, koupání tam ale v této situaci není,“ informuje o vývoji situace odborník.

Po důkladném vysbírání všech plžů, bude zhruba kolem poloviny července ještě provedeno i šetrné chemické dočištění vody a poté udělá hydrobiolog test doslova na vlastní kůži, tedy koupelí v jezírku. Pro otevření areálu tak, aby v něm koupání bylo bezpečné, děláme maximum a nejpozději k němu dojde koncem července.

Zdroj: ÚMO 3

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: