Foto: Nemocnice Plzeňského kraje

Krizový štáb Plzeňského kraje: Skokově narostl počet pozitivních osob, dominuje britská mutace

Krizový štáb Plzeňského kraje se na včerejším jednání zabýval především nárůstem nemocných v kraji, který následně ovlivňuje chod a vytíženost všech nemocnic. Jednalo se také o situaci na hraničním přechodu Rozvadov a problematice testování v souvislosti s přístupem sousedního Německa. Koordinátor pro očkování pak také zhodnotil následující dodávky vakcín a proočkovanost obyvatel.

Situace v Plzeňském kraji

Plzeňský kraj se podle ředitele KHS Plzeň Michala Bartoše v posledním týdnu potýká se skokovým nárůstem pozitivních osob. V týdnu od 12. – 18. února 2021 byl počet pozitivních osob 5 289, denně tak průměrně přibývá 900 pozitivních nálezů. Dosud byl denní nárůst zhruba 700 nálezů. Ve srovnání s minulým týdnem vzrostl také záchyt britské mutace, a to z 64 % na 81 %. Významně roste počet pozitivních záchytů u dětí ve věku 5- 9 let, nejvíce mezi dětmi 1. a 2. tříd ZŠ.

Vytíženost nemocnic v Plzeňském kraji je v tuto chvíli stále na hraně kapacit, k převážení pacientů ale v současné době nedochází. Celkem je ve všech nemocnicích v kraji hospitalizováno 479 pacientů s covid-19, z toho na JIP 89 a 390 na standartních lůžkách. Rezervu podle koordinátora lůžkové péče Jana Beneše mají nemocnice průběžně 60 – 70 lůžek standartní péče, a to díky významné reprofilizaci jak ve FN Plzeň tak v Mulačově nemocnici. Ve srovnání s předchozím týdnem je denní nárůst příjmu pacientů 7, ale vzhledem k nárůstu pozitivních osob se toto odrazí v obsazenosti nemocnic během týdne až dvou.

Antigenní testování na Tachovsku a Domažlicku zajistí mobilní tým zdravotníků a armády

Očkování a dodávky vakcín

Zatím bylo v kraji použito 25 965 dávek. Druhou dávku dostalo 10 725 osob. Na příští týden je připraveno doočkování druhou dávkou pro 1 750 osob, pro první dávku je připraveno 5 325 dávek. Očkování první dávkou bude pokračovat ve skupině 80+ a doočkování zdravotníků.

Ve skupině 80+ je druhou dávkou očkováno 3 373 osob, celkem v této skupině bylo vyočkováno 8 840 dávek.

Praktičtí lékaři jsou připraveni se zapojit do očkování, v Plzeňském kraji je připraveno zhruba 200 praktických lékařů. Očkovat deklarují denně 10 -15 pacientů. V současné době je důležité, aby jim byl zpřístupněn centrální rezervační systém.

Školy a školská zařízení

V tuto chvíli probíhají jednání k otevření škol a testování žáků od 1. března 2021. Podle ředitele KHS Michala Bartoše jednoznačně vyžaduje Plzeňský kraj přesně stanovenou metodiku testování ze strany ministerstva školství, aby nedošlo ke sporům s rodiči, kteří testování dětí odmítají. Zásadní je také nastavení očkování pedagogů tak, aby bylo možné začít je očkovat před otevřením škol.

Plzeň spouští „proočkovací“ kampaň. Podívejte se na nový videospot

Epidemická situace ve školách a školských zařízeních v Plzeňském kraji vzhledem k nárůstu pozitivně testovaných dětí ve věku 5 – 9 let není stabilní. Otevření škol by proto mohlo již tak závažnou epidemickou situaci v Plzeňském kraji, na kterou navazuje vytíženost nemocnic, významně zhoršit.

Hraniční přechod Rozvadov a testování

Situace na hraničním přechodu Rozvadov je výrazně klidnější, v současné době nejsou evidovány kolony vozidel. Plzeňský kraj ve spolupráci se Záchrannou službou Samaritánů ČR Praha-západ a společností Scimed Biotechnologies posílil testování přímo na hraničním přechodu, v obci Rozvadov a také stávající testovací místa v Tachově, Domažlicích, Stodě a Sušici rozšířila víkendový provoz i na neděli. Bohužel se ale objevují případy, a to v desítkách, kdy se zájemci o testování registrují na více místech, registrovaný termín pak neruší a nepřijdou na odběr. Tím vzniká nevyužitý prostor pro ty, kteří testovat potřebují, ale v systému to možné není.

Problém s řidiči kamionů v tuto chvíli nevzniká, na území ČR jsou aktuálně vpouštěni pouze s platným testem, aby mohli tranzitně projíždět přes ČR a netvořili tak fronty na hranicích kvůli testování do sousedního Německa.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: