Lajka nebyla prvním zvířetem ve vesmíru. Měla mnoho předchůdců, je však držitelkou jednoho velkého prvenství
Byla Lajka v roce 1957 prvním živočichem ve vesmíru, nebo jde o mylně zažitou pravdu? Co se týče letů do kosmu, má Lajka jedno velké prvenství, avšak prvním živým tvorem ve vesmíru rozhodně nebyla.
První živé organismy byly ve vesmíru již za druhé světové války
Pokud pomineme neprokázané teorie, že se život na Zemi dostal z vesmíru prostřednictvím komet nebo snad mimozemských entit, prvními pozemskými živými tvory ve vesmíru byly zcela jistě mikroorganismy na raketě A-4, kterou Němci odpálili v roce 1942. A-4 byla balistickou raketou, někdy označovanou jako V2, která měla sloužit k bojovým akcím ve druhé světové válce. Stala se tak nejen prvním lidským předmětem, který dosáhl hranice vesmíru, ale nevědomky také prvním nositelem pozemského života, který opustil svoji planetu.
Octomilky i opice. Američanům se ale moc nedařilo
Prvními vědomě vyslanými živočichy do kosmu se staly v roce 1947 mušky octomilky. Do vesmíru je vynesla stejná raketa, ale tentokrát pod taktovkou Američanů, kteří stroj Němcům po válce zabavili. Hmyz let nepřežil a stejně dopadla i opice Albert, kterou Američané vystřelili na hlavici o rok později. Let se vůbec nezdařil, raketa hranice vesmíru nedosáhla a opice zemřela zřejmě na následky udušení ihned po startu.
Roku 1949 se experiment opakoval a na misi do kosmu byl vyslán další Albert. Raketa s opicí překonala hranici vesmíru, za kterou je v současnosti považována výška 100 kilometrů. Albert II stav beztíže přežil, ale měl smůlu, zahynul totiž při dopadu, protože se neotevřel padák. Byl však prvním tvorem, který zvládl stav beztíže, přestože byl pod narkotiky. Američané vyslali v následujících letech ještě několik opic do kosmu, všechny však zahynuly.
Sovětští voříšci Cigan a Dezik zvládli vesmír s přehledem
V pokusných letech zvířat do kosmu byli úspěšnější Sověti, kteří se nesnažili do vesmíru posílat zvířata blízce příbuzná lidem. Rusové vsadili na typické voříšky a jejich odolnost. V roce 1951 vyslali sovětští inženýři do výše 101 kilometrů raketu, v jejíž útrobách se nacházeli dva psi Cigan a Dezik. Oba voříšci zvládli přetížení 5G při startu i čtyřminutový stav beztíže a v pořádku se vrátili na zemský povrch na padáku.
Lajka a její prvenství
Ale nyní již ke slavné Lajce. Tento roztomilý voříšek je tak často skloňován, protože se stal prvním živým tvorem na oběžné dráze Země. Její mise na palubě Sputiku 2 byla v roce 1957 zlomovou pro dobývání vesmíru. Přestože její úkol byl traumatizující a od počátku se vědělo, že pes zemře, Lajka přinesla důkaz o tom, že vzlet do kosmu a pobyt na oběžné dráze není pro živého tvora smrtelný. V roce 1957 však ještě neexistovala technologie, která by umožňovala bezpečný návrat na povrch. Inženýři počítali, že po pěti dnech Lajce uzavřou kyslík, ale podle všeho fenka zemřela mnohem dříve v důsledku přehřátí a vyčerpání. Veselý štěkot, který přenášela sovětská rádia, byl pouhou manipulací.
Na oběžnou dráhu a zpět. Zapomenutí zvířecí hrdinové
Další prvenství v dobývání vesmíru drží několik zvířat najednou. Psi Bělka a Strelka, králík, několik myší a octomilky byli v roce 1960 vysláni na palubě Sputniku 5 na orbitu a stali se prvními živočichy, kteří se vrátili z oběžné dráhy živí. Všichni tito tvorové tak pomohli k tomu, aby mohl do kosmu vzlétnout i člověk. To se stalo 12. dubna 1961, kdy z paluby kosmické lodi Vostok 1 uviděl Jurij Gagarin naši planetu tak, jak se to do té doby zatím žádnému člověku nepodařilo.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.