Foto: MMP

Lesopark Homolka láká na novou naučnou stezku

Plzeňany velmi oblíbený park a lesopark Homolka láká návštěvníky na novou naučnou stezku. Správa veřejného statku města Plzně nechala vyměnit všech 13 interaktivních tabulí a prvků naučné stezky. Ta je zaměřena převážně na děti předškolního a nižšího školního věku, ale zajímavé informace po její přibližně kilometr a půl dlouhé trase najdou i starší návštěvníci Homolky. Náklady na realizaci nového provedení naučné stezky se vyšplhaly na 272 tisíc korun.

‚‚Homolka je druhým největším lesoparkem v západočeské metropoli, a i díky perfektní dostupnosti městskou hromadnou dopravou je mezi Plzeňany velmi oblíbená a hodně využívaná. Trasa naučné stezky začíná hned u zastávky MHD na náměstí Milady Horákové. Po 12 letech se mění obsah všech naučných tabulí a interaktivních prvků. Na nich se návštěvníci dozví zajímavé informace například o listnatých a jehličnatých stromech, houbách, zvířatech nebo i něco o zdejším unikátním vodojemu,“ popsal náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule.

„Poté, co náš obvod podpořil proměnu nevyužívaného objektu ze 70. let 20. století v dnes velmi vyhledávanou a Plzeňany oblíbenou kavárnu, je Homolka ještě častěji cílem vycházek místních. Proto věříme, že obměněná naučná stezka ve zdejším lesoparku zaujme i ty návštěvníky, kteří si ji už v minulosti prošli,“ uvedl starosta Městského obvodu Plzeň 2-Slovany Lumír Aschenbrenner.

Lesopark Homolka
Foto: MMP

„Na Homolce se nově můžete seznámit se životem včel nebo zjistit, jaký rozdíl je mezi rohem a parohem, dozvíte se také například základní informace o koloběhu vody nebo si můžete prohlédnout broukoviště. K interaktivním prvkům přibyla na stezce nová tabule, kde se děti mohou zkusit trefit šiškou do dvou otvorů, a tak doplnit veverce Homolce zásoby na zimu. Na jiném zastavení lze porovnat strukturu dřeva stromů,“ řekla Martina Kováříková ze Správy veřejného statku města Plzně, která byla u vytvoření naučné stezky a připravovala i její novou podobu.

Děti si také na doplňkových ilustracích mohou procvičit svůj postřeh při hledání rozdílů a nakreslených zvířátek nebo procvičit počítání. Na otáčecích kostkách a destičkách pak třeba určí druhy motýlů, ptáků nebo stromů. Cestou lesoparkem si mohou vyzkoušet, jak daleko doskočí ve srovnání se zvířaty na nově upravené ploše doskočiště.

Lesopark Homolka
Foto: MMP

Realizace naučné stezky vyšla na 272 tisíc korun s DPH. Autorské ilustrace, včetně kresby veverky a texty básniček jsou z dílny ilustrátora, spisovatele, komiksového kreslíře a scénáristy Vojtěcha Juríka, který pracuje pod přezdívkou Vhrsti a je podepsán třeba pod večerníčkem Bílá paní na hlídání.

Přírodní hřiště pro děti, které bylo vyrobené z dubového dřeva, se v borovém hájku otevřelo v roce 2002. Interaktivní naučná stezka Lesopark Homolka baví malé i velké návštěvníky od roku 2010. V lesoparku najdou návštěvníci také tradiční fitstezku se štěpkovým povrchem pro dospělé i malé sportovce.

Zdroj: Správa veřejného statku města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru