Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V Plzni proběhne Mistrovství ČR v železničním modelářství. Bohužel je neveřejné

Plzeň bude hostit Mistrovství České republiky v železničním modelářství. Uskuteční se 25. září 2021 v sále takzvaného Kamerálu – v objektu Magistrátu města Plzně v Kopeckého sadech 11. Pořadatelé očekávají přihlášení kolem 60 modelů. Jedná se o zmenšeniny reálných mašin, vagónů, ale i o modely železničních domků či jiných drážních objektů. Mistrovství ČR se koná po dvouleté pauze způsobené pandemií covid-19. Mistrovství je neveřejné.

„Modely se staví různými technologiemi. Každý modelář se snaží, aby byl jeho model co nejpřesnější, před porotou se jej pak snaží obhájit, popíše, jak jej stavěl a tak dále. Svému modelu také musí vtisknout život, tedy zajistit, aby byl plně funkční, kdy si například sám udělá pojezd, nebo využije koupený. Porotcům každý model projde rukama, posoudí jeho provedení, věrnost a funkčnost. Modely vznikají z papíru, upravených plastových odlitků, leptů, ale také třeba pomocí 3D tisku i za využití jiných postupů a materiálů,“ přiblížil ředitel výstavy Jiří Baudis. 

Hodnocení proběhne v sedmi kategoriích, přičemž soutěž se dělí na žákovskou a juniorskou a na soutěž určenou pro seniory členěnou na modely lokomotiv a vagonů a na stavby související se železnicí. Účast na mistrovství není omezena věkem, žákovská kategorie je do věku 15 let, juniorská pak od 15 do 18 let.  


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: