Šumava. Foto: Plzenoviny.cz

Na Šumavě bylo zaznamenáno letošní druhé zemětřesení

V neděli 12. ledna dopoledne bylo v oblasti Nová Hůrka mezi Železnou Rudou, Prášily a Hartmanicemi zaznamenáno slabé zemětřesení. Letos tomu tak bylo již podruhé, přičemž první otřesy byly pocítěny 6. ledna. Zprávu dnes zveřejnil Ústav fyziky země Masarykovy univerzity v Brně.

Obě zemětřesení s magnitudem 1,8 zaznamenaly přístroje. Lidé v Prášilech je popisovali jako dunivou ránu. Takto slabá zemětřesení nezpůsobují žádné škody a často ani nejsou lidmi pociťována, což je společný jev pro mikrozemětřesení se škálou do 2,0 Richterovy stupnice.

V dané lokalitě jsou pozorována slabá zemětřesení již od léta 2018. V říjnu loňského roku zde bylo rovněž zaznamenáno zemětřesení s magnitudem 2,0, což je dosud rekord pro danou oblast. Slabé zemětřesení o síle 1,8 proběhlo také v říjnu u Pňovan nedaleko přehrady Hracholusky.

Ke zvýšené seismické aktivitě v oblasti kolem Prášil došlo rovněž v lednu loňského roku, kdy nejsilnější otřesy dosahovaly magnituda 1,8. Podle seismologů se denně vyskytne na světě až 8 000 podobných otřesů.

V západních Čechách je výskyt seismické aktivity známý především na Chebsku, kde jsou občas zaznamenány otřesy o síle kolem magnituda 4. Dle Richterovy škály jsou otřesy do magnituda 5,0 klasifikovány jako slabé zemětřesení s minimálními škodami.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner