Paradoxy uzavřených okresů. Někde vede hraniční čára přímo před domem, jinde kolem supermarketu
Od pondělí 1. března vstupuje v platnost vládní nařízení, které zakazuje opouštět území okresu bez zásadních důvodů. Obyvatelé žijící u hranic některých okresů tak paradoxně budou muset třeba pro nákup absolvovat mnohem delší cestu. Některým lidem vede hraniční čára dokonce přímo před domem a při striktním dodržení tohoto nařízení by se jim cesta z vlastního pozemku notně zkomplikovala. Takových míst jsme našli jen na Plzeňsku několik.
Čižice leží na samé hranici okresů Plzeň-jih a Plzeň-město. Některá stavení jsou hraniční čáře tak blízko, že opuštění vlastního pozemku a vjezd na hlavní silnici znamená opuštění okresu, byť může jít jen o přesun několika desítek metrů. Silnice vedoucí před těmito domy totiž spadá pod Plzeň-město.
Nezvěstice a Žákava jsou dvě těsně sousedící obce, jenže každá náleží jinému okresu. Některé domy spolu doslova sousedí, a tak zatímco obyvatelé Nezvěstic (na obrázku na severu) v poklidu dojedou do Plzně, jejich jižní sousedé ze Žákavy podle nově zavedeného opatření nemohou ani do Nezvěstic.
Na severních plzeňských sídlištích žijí desetitisíce obyvatel a velká část z nich to má do supermarketu Globus co by kamenem dohodil. Jenže obchod je „za čarou“ v okrese Plzeň-sever, a tak zde máme další paradox omezení pohybu v rámci okresů. Nakonec však bylo rozhodnuto, že Plzeňané do Globusu smějí.
Obyvatelé Nové vsi mají hlavní příjezdovou cestu pouze ze sousední Lhoty, která je ale součástí Plzně. Novoveští tak budou muset pro opuštění své obce volit dobrodružnou cestu přes les. Jedině tak neporuší nařízení ohledně pohybu v rámci okresu. Pak mohou klidně dojet na nákup třeba do 40 kilometrů vzdáleného Nepomuku, který je také součástí okresu Plzeň-jih.
U Kasejovic na jižním Plzeňsku je část silnice č. 177 vedena tak, že na několika stovkách metrů překročíte hranici okresů Plzeň-jih a Strakonice hned několikrát. Tohle bude oříšek.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.