reklamní prostor
Foto: Plzenoviny.cz

Pavlačák na Jateční to má spočítané. Ikonický i nenáviděný dům vynikal unikátním řešením sociálního bydlení

Pavlačový dům na Jateční a jemu přilehlé objekty půjdou k zemi, aby uvolnily místo pro východní okruh města. Vyklízecí práce již začaly. Ačkoliv dům vyfasoval nálepku ostudy města a většina obyvatel Plzně by se do jeho útrob v posledních dekádách bála vstoupit, vysloužil si jistý ikonický status.

reklamní prostor
reklamní prostor

Dům má kořeny ještě v dobách první republiky

Projekt sociálního bydlení v lokalitě na Jateční ulici začal z iniciativy města vznikat již za první republiky a ve své době představoval velice rafinovaně řešené bydlení pro sociálně slabé. Dokončen byl ale až těsně před vypuknutím druhé světové války v létě 1939. Volně stojící třípatrová stavba měla pavlače na obou delších stranách. Díky tomuto konceptu se podařilo maximalizovat obytný prostor, protože jediné schodiště bylo umístěno do prostřední části stavby.

Vzniklo tak 64 převážně bytů, které měly malou předsíň, jednu místnost s kuchyní a toaletu. Pouze krajní byty byly doplněny ještě o jednu místnost navíc. V přízemí pak mohli obyvatelé využívat dvou společných prádelen.

Entropa. Satirické monstrum, které vyvolalo svého času poprask v celé Evropě, je stále k vidění v Plzni

Pavlačák, jak se domu začalo říkat, doplnil ještě sousední rohový dům, kde byla školka, hospoda a obchod. V 90. letech v něm fungovala jídelna „U Jedlíka“, o čemž svědčí i popisek provozovny, který se na stavbě dochoval až do jejích posledních dní.

reklamní prostor

V roce 1945 byly oba domy poničeny v souvislosti s bombardováním plzeňského seřaďovacího nádraží, a tak v letech 1947 až 1948 musela proběhnout oprava celého komplexu. Další stavební zásah přišel v 70. letech, kdy se na pavlače instalovalo kovové zábradlí, které bylo v roce 2004 vyměněno za současné červené. V roce 1978 postihl pavlačák menší požár.


Místo, o kterém píšeme:


Ghetto na poslední roky existence vyzdobili streetartoví umělci

Po sametové revoluci začal dům chátrat a kolonie na Jateční se proměnila v ghetto. Do domu se začali stěhovat problémoví nájemníci, občas zde hořelo. Obyvatelé ale kvůli neúnosnému stavu domu začali mířit do jiných městských bytů a pavlačák se začal stávat vybydleným. Chátrající kolonie tak začala přitahovat bezdomovce a další pochybné existence. Poslední regulérní nájemník se vystěhoval v roce 2021 a tehdy nechalo město vchod znepřístupnit.

V letech 2022 a 2023 vyzdobili stěny pavlačového domu a přilehlé budovy s bývalou jídelnou streetartoví umělci v rámci festivalu Wallz. Průčelí „ostudy města“, jak se pavláčku také začalo říkat, zkrášlil umělec Chemis. Vytvořil zde velký obraz spícího romského dítěte, který symbolizuje bezpečný domov, tedy to, co dům v minulosti poskytoval. Sousední objekt nese dílo italského umělce Mattia Campa Dall’Orto.

Tím se kapitola ikonického pavlačáku, který mezi Plzeňany vzbuzoval údiv i strach, uzavírá. Aktuálně je stavba vyklízena a vzhledem ke špatné statice půjde v březnu k zemi. V roce 2028 by pak na jeho místě měla vzniknout další etapa takzvaného východního okruhu, která bude navazovat na první část končící kruhovým objezdem u Boleveckého rybníka.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:
avatar

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: