Náplavka na Radbuze. Foto: Spolek k světu.

Čtyřicátá PechaKucha Night Plzeň oslaví deset let existence spolku „ksvětu.“

Inspirativní večery PechaKucha Night Plzeň představují jeden z nejdelších a nejúspěšnějších projektů plzeňského spolku k světu., který letos slaví deset let existence. Nadcházející kulatá čtyřicátá [peča kuča] se proto ponese na lehce nostalgické a přece hodně inspirativní vlně, stejně jako všechny předešlé večery, které návštěvníky zavedly do Borské věznice, Městských lázní nebo do protiatomového krytu ukrytého v areálu Škoda Plzeň. Kam se návštěvníci 16. prosince podívají tentokrát a na jaké hosty se mohou těšit?

Formát PechaKucha se zabydlel v mnoha městech České republiky. Ale jen v Plzni se koná vždy na jiném místě, a to zpravidla v architektonicky zajímavém nebo veřejnosti nepřístupném prostoru. „Je zkrátka vidět, že zakládajícími členy spolku byli architekti,“ směje se architekt Jakub Mareš, zakladatel spolku k světu., který letos slaví deset let existence a má spoustu důvodů k radosti. „Jen našemu organizačnímu týmu se povedlo v Plzni přivítat zakladatele tohoto úspěšného celosvětového formátu. Účastnili se vydání s pořadovým číslem 15, které se konalo v budově bývalé elektrárny pivovaru Plzeňský Prazdroj, dnešního sídla minipivovaru Proud. Nikam jinam osobně nepřijeli, což je pro mě znamením, že to děláme dobře,“ dodal Mareš.

Aplikace PlzniTo bodovala v soutěži Chytrá města

Nadcházející čtyřicátá PechKucha se uskuteční v pátek 16. prosince a ponese se v duchu oslav tohoto kulatého výročí. Bude kapku nostalgická, kapku vánoční a hodně inspirativní, jak je pro večery Pecha Kucha Night obvyklé. Konat se bude v legendárním plzeňském klubu Divadlo pod lampou, jehož renomé dalece přesahuje hranice města, okresu i kraje. „Prvním účinkujícím bude hudebník Orion, který celý večer zahájí a stane se posledním členem legendárních PSH, který na plzeňské PechaKucha Night Plzeň ještě nevystoupil. Naše pozvání v minulosti přijal Mike Trafik i Vladimír 518, který na PechaKucha Night Plzně vystoupili hned několikrát. Na nadcházející [peče] se představí také historička módy s vášní pro módu první poloviny 20. století Milena Hasalová, která přednáší a pořádá dobové módní přehlídky, je mj. také majitelkou obchodu s vintage módou v Plzni,“ prozradila hlavní organizátorka PechaKucha Night Plzeň Kateřina Minářová, která se se svým organizačním týmem těší také na vystoupení dokumentaristy Víta Klusáka, autora filmu V síti, za který získal v roce 2020 Českého lva i Cenu české filmové kritiky. Jeden z nejvýraznějších režisérů dokumentárních filmů zanechává ve svých dílech silný autorský rukopis, volí zásadní a zejména aktuální témata. Často překonává hranice mezi tvůrčím a předkamerovým prostorem.

Jedna z pátečních prezentací bude věnována domácímu násilí, o kterém se nemluví, oběti se často nikomu nesvěří, protože mnohdy čelí názoru, že si za svou situaci mohou sami. Problematice domácího násilí se věnují Barbora Urbanová a Michaela Studená, které představí svou iniciativu Pod svícnem, jež letos založily s podporou odborné i kulturní scény.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: