Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V Plzni je vážná situace ohledně covid-19, krizový štáb však nemá informace, že by se chystala uzávěra okresu

V Plzni a Plzeňském kraji je velmi vážná situace ohledně rostoucí nemocnosti s covid-19. Zatímco v minulém týdnu se pohyboval krajský přírůstek mezi 700 až 800 nově pozitivních za den, za úterý 16. února přibylo již 1135 pozitivních. Mezi lokality, kde je situace alarmující, patří Tachovsko, část Plzně-severu, část okresu Klatovy a Domažlice. V souvislosti se zhoršující se situací se dostává na hranu kapacita nemocnic, například Fakultní nemocnice Plzeň patří již týden k nejvytíženějším zařízením v republice. Ke zřízení dalších reprofilizovaných covid oddělení v regionu však již chybí personál. Tyto informace zazněly na jednání Krizového štábu obce s rozšířenou působností Plzeň, který na středu 17. února mimořádně svolal primátor Plzně Martin Baxa. Co se týká případného uzavírání okresů v Plzeňském kraji, či přímo okresu Plzeň-město kvůli kritické situaci s pandemií, nemá krizový štáb žádné informace, že by se něco takového mělo chystat.    

„Jako krizový štáb ORP Plzeň jsme dnes přijali usnesení, v němž vyzýváme Ústřední krizový štáb a žádáme, aby nám vždy v předstihu byly poskytnuty informace o chystaných omezeních, a to i v případě, že se budou byť jen zvažovat. Prostě chceme vědět, že se o případné uzávěře okresu Plzeň-město i jen uvažuje,“ uvedl primátor Martin Baxa.

„Dnes, tedy ve středu 17. 2., jsme zaznamenali skutečně smutný rekord, přes noc vyskočilo zcela katastrofální číslo nově nakažených. Obávám se, že následující dny nebudou o moc lepší. Již ráno jsem požádal o uvolnění kapacit z armádních zdrojů pro odběrové týmy, zřejmě tak nejpozději v pátek dorazí vojáci, kteří vytvoří kompletní odběrový mobilní tým. Ten by rozšířil testování na Tachovsku, z části na Domažlicku, cíleně by se pohyboval v nejpostiženějších lokalitách kraje, kde by posiloval testování,“ uvedl na zasedání krizového štábu ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš. Hygiena podle jeho slov také oslovila větší zaměstnavatele v kraji a apeluje na to, aby jednali racionálně a podpořilo se zejména hlášení kontaktů.

Členové štábu se shodli na tom, že je nutné též apelovat na trpělivost lidí a zklidnění situace. Po dlouhé době se do kraje dostaly další vakcíny, tedy objevuje se šance začít očkovat další občany první dávkou. 

V úterý v ČR přibylo téměř 12 500 potvrzených případů covid-19, což je nejvíce od 8. ledna. V nemocnicích je 6 171 lidí s nákazou, více jich bylo jen 3. listopadu. Kapacity nemocniční péče jsou na hraně, fungují jen díky převozům pacientům mezi kraji, které organizuje národní dispečink intenzivní péče. Zatímco v nejpostiženějším Karlovarském kraji se situace lepší, zhoršila se v Plzeňském kraji.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na středeční tiskové konferenci řekl, že není možné vyloučit při zhoršení ani uzavření dalších regionů, uvažovalo se už podle něj například o některých okresech Plzeňského kraje.

V souvislosti s aktuální špatnou situací vyzval také ve středu 17. února primátor Plzně Martin Baxa Plzeňany, aby pomohli svým vlastním přístupem danou velmi závažnou situaci zvrátit.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: