Foto: Plzenoviny.cz

Plzeň ruší letošní Slavnosti svobody, mimořádný program přesouvá na příští rok

Plzeň s ohledem na trvající riziko nákazy koronavirem a vyhlášený nouzový stav ruší letošní velké Slavnosti svobody 2020. Ty se měly konat od 1. do 6. května 2020. Město na přípravě mimořádného programu k oslavě 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou pracovalo intenzivně od loňského května.

„Od roku 1990 patří Slavnosti svobody neodmyslitelně k Plzni. Přijmout rozhodnutí o zrušení této akce je pro mě osobně i pro celý náš tým o to smutnější a těžší, že si připomínáme půlkulaté výročí. Vážnost situace nám ale nedovoluje, abychom kompletně zajistili takové bezpečnostní podmínky pro naše hosty a občany, které by je od možnosti nákazy onemocněním COVID 19 uchránily. Doufáme, že stejně důstojný a atraktivní program, jaký byl připraven na letošní výročí, budeme moci nabídnout příští rok, tedy v květnu 2021,“ vysvětlil primátor Plzně Martin Baxa.

Měšťanská beseda hledá náhradní termíny pro zrušené akce. Místa pro předprodej vstupenek se uzavírají

Plzeň tak nyní pro letošní květnové oslavy počítá určitě s tím, že uspořádá neveřejné pietní akty, tedy položí květiny u pomníků a památníků. „Pokud by se situace v České republice vyvíjela příznivě, jsme schopni zareagovat a zajistit důstojné oslavy pro veřejnost. Při nich bychom určitě zprostředkovali Plzeňanům alespoň virtuální kontakt s veterány prostřednictvím spojení na dálku,“ doplnila Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, které má slavnosti na starost.

Na plzeňské oslavy se letos chystalo sedm amerických a tři belgičtí veteráni. Stejně tak měl přijet i vnuk generála Pattona George Patton Waters a Plzeň očekávala také účast syna plukovníka Nobla Charlese Nobla. „Podněty ke zrušení oslav osvobození jsme dostali jak od veteránů, tak ze strany některých klubů vojenské historie, neboť současná situace znemožňuje pokračovat v přípravách, které jsou náročné organizačně i personálně. Veteránům jsme včera zaslali informaci prostřednictvím e-mailu. Stejně jako zdraví Plzeňanů, je pro nás prioritou i zdraví veteránů,“ doplnil primátor Martin Baxa.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: