Foto: K. Misíková, ZOO Plzeň

Plzeňská zubří sága pokračuje

Od roku 1997 chová plzeňské zoo zubry evropské. Do plzeňské kroniky patří i věkový rekord samice Cvarky a úspěšná repatriace mladého samce do NP v Ázerbájdžánu. Dvě chovné samice se zasloužily o 12 narozených mláďat (každá o šest). Nyní zoo hlásí další přírůstek. Nejmladší samice jménem Onica se narodila 24. května 2020.

Stádo v plzeňské zoo nyní tvoří dvě krávy Cvarka (*3. října 1996  Zoopark Chomutov) a Radbuza  (* 19. srpna 2006, Měřín) dovezená z Obory Radana. „Dne 21. ledna 2014 jsme dostali z pražské zoo jejich původního chovného samce Arba (*15. července. 2004 v Zoo Amsterdam). Ještě do konce roku se u nás stačil stát otcem, když mladší z kravek 18. října 2014 porodila samičku, která dostala podle klíče plemenné knihy jméno Onia. Následovala ještě další 4 mláďata,“ říká Miroslava Palacká z plzeňské zoo.

zubr evropský
Foto: K. Misíková, ZOO Plzeň

První zubři v Plzni – Cvuk a Cvarka se narodili v Chomutově roku 1996, v roce 1997 se stali prvními obyvateli naučné stezky „Vývoj přírody ve čtvrtohorách“. Samec Cvuk byl do příjezdu nosorožců roky vůbec nejmohutnějším zvířetem plzeňské zoo. První mládě, samec Ondra, se narodilo roku 2000, druhý, pokřtěný Onyx, 23. května 2002.  V roce 2008 se narodilo jejich poslední šesté mládě.

Samec Ony v roce 2019 úspěšně absolvoval transport do Berlína i tamější pobyt a 13. června odletěl spolu s dalšími zubry do Baku. „Velkou radost nám pak udělaly první fotky a videa z vykládání v aklimatizační oboře v NP Shahdag. Ony se tak stal vůbec prvním kopytníkem, který se narodil v Zoo Plzeň a byl vrácen do přírody. Velmi doufáme, že se v budoucnu zapojíme do dalších podobných projektů,“ dodává Miroslava Palacká.

Samice Cvarka je s věkem téměř 24 let současnou českou rekordmankou. 


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: