Foto: Kamil Bečvář, skaut.cz

Plzeňští skauti jsou aktivní i během pandemie

O pravidelných setkávání na každotýdenních schůzkách nebo víkendových výpravách si teď kluci a holky ze skautských oddílů můžou nechat jen zdát. Přesto ve své činnosti pokračuji alespoň na dálku.

Zapnout kameru, zkontrolovat, jestli se všichni slyší a online schůzka může začít. Je to v tuto dobu jediná možnost, jak se alespoň virtuálně potkat se členy oddílu. Videohovor jednou týdně sice nenahradí pestrou skautskou činnost, která se často odehrává v přírodě, ale děti mají alespoň možnost se slyšet a vidět. „Ze začátku pro nás bylo velmi složité připravovat nějaký smysluplný program, kterého by se mohl účastnit každý ze svého pokoje. Po několika odvedených schůzkách jsme nabrali potřebné zkušenosti a teď už mají patřičnou kvalitu. Pořád je ale poměrně komplikované děti zaujmout, zvlášť když se přes počítač i učí“ vysvětluje skautský vedoucí Daniel Bečvář.

„Vše má naštěstí i nějaké výhody. Sice jich v tomto případě moc není, ale pár jich přesto najdeme. Komunikace přes počítač nám umožňuje využívat některé online nástroje (např. Kahoot či Mapy.cz), které bychom do běžného programu, jak jsme ho ještě před rokem znali, těžko zařadili. I my vedoucí se tím učíme a objevujeme nové možnosti“ dodává Bečvář.

Poznáváme Plzeň: Zapomenutá zahrada jako ostrov divočiny uprostřed města

Během uplynulého roku (kromě letních měsíců), kdy fungoval skauting distančně, přišli vedoucí s mnoha nápady, které realizovali během online setkávání. Chystaný program je tak různorodý i v tomto nelehkém období. „Poslední dobou si děti velmi oblíbily společné vaření. Pošleme jim předem seznam potřebných surovin a pak postupujeme podle společného receptu.“ popisuje Bečvář.

„Mám velikou radost, že se vedoucí ve všech oddílech pouští do příprav a realizace online schůzek, a neztrácí tak kontakt se svými členy. Často tomu věnují více času než při běžné činnosti. Vážím si jejich práce a doufám, že se jim dostane odměny v podobě možnosti pořádat letní tábory“ říká předseda okresní rady Junáka Jaroslav Liška.

Počet skautů a skautek v Plzni sice oproti loňsku lehce poklesl, ale pořád jsou v oddílech registrovány necelé dva tisíce kluků, holek, teenagerů a dospělých. Za loňský rok se začalo ke skautingu hlásit dalších 167 nováčků. Nejmladšímu členovi jsou 3 roky a nejstaršímu 96 let.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru