Plzeň. Foto: Pixabay

Rekord: V Plzni v roce 2018 přespalo více než 300 tisíc turistů

Plzeň překonala další návštěvnický rekord. Podle předběžných výsledků Českého statického úřadu (ČSÚ) přespalo v roce 2018 v plzeňských hotelech a penzionech poprvé v historii více než 310 000 turistů. Za posledních pět let se tak jejich počet zvýšil celkem o 52 %. Strávili zde 530 000 nocí. 

Rostoucí trend návštěvnosti je celorepublikovým fenoménem posledních let. Může za něj především dobrá ekonomická situace. Svým dílem k tak velkému nárůstu přispělo bezesporu i město svými aktivitami v oblasti rozvoje a marketingu destinace. Na zkvalitňování služeb a propagaci Plzně jako atraktivní destinace se budeme soustředit i nadále. Chceme, aby lidé vnímali Plzeň jako místo, které má co nabídnout i při opakované návštěvě,“ říká první náměstek primátora Roman Zarzycký, do jehož gesce oblast cestovního ruchu spadá. 

Podíváme-li se na období posledních pěti let, kdy v Plzni působíme, došlo k opravdu výraznému nárůstu. V roce 2013 se tu ubytovalo 204 tisíc osob, v roce 2018 to bylo o 106 tisíc nocujících turistů více. Nárůst je tedy více než padesátiprocentní. Zajímavé je i srovnání s návštěvnicky velmi úspěšným rokem 2015.  Tehdy se v Plzni ubytovalo o 50.000 hostů méně než v loňském roce. Dokládá to, že s koncem projektu Evropské hlavní město kultury zájem o Plzeň neustal,“ upřesňuje Zuzana Koubíková, ředitelka městské příspěvkové organizace Plzeň – TURISMUS.

Plzeňané se ve svém městě bojí méně než před sedmi lety, ukázal průzkum

Plzni se daří především na sousedním německém trhu, který vykazuje stabilní růst návštěvnosti a nepodléhá žádným větším výkyvům ani trendovosti. Od roku 2015 v Plzni každoročně přespí více než 60 tisíc Němců. V loňském roce to bylo dokonce necelých 67 tisíc, to je o necelých 65 % více než v roce 2013.

Značný nárůst zaznamenávají v posledních letech statistiky ČSÚ také u návštěvníků z asijských zemí. Do Plzně míří stále více Číňanů, jejich počet za pětileté období vzrostl čtyřnásobně na téměř 17 tisíc. Jde o výrazně rostoucí trh v rámci celého regionu, nicméně podle manažera hotelu Courtyard by Marriott Radka Mahrly se jedná o klientelu se specifickými požadavky, mezi které patří mimo jiné silný signál wifi či pokoje s vanou a oddělenými postelemi. 

Plzeň je dlouhodobě 4. nejnavštěvovanějším krajským městem v České republice. V žebříčku všech českých měst pak zaujímá 6. místo. Nejvíce turistů navštěvuje hlavní město. Lidé z celého světa kromě památek hledají v Praze levné ubytování. Následují města Brno, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Špindlerův Mlýn. Více než 60% hostů tvoří cizinci, nejčastěji Němci. Na Plzeň připadá více než třetina všech příjezdů hostů do Plzeňského kraje. 


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: