Sokolovna - vizualizace. Zdroj: Rusina Frei architekti

Rokycany získaly povolení pro revitalizaci sokolovny

Na konci září 2023 nabylo právní moci rozhodnutí, kterým byl ve společném územním a stavebním řízení schválen záměr revitalizace areálu sokolovny v Rokycanech, ve kterém by mělo v následujících letech vzniknout nové centrum kultury. Sokolovna byla postavena na počátku 20. století a v 80. letech byla rozšířena o přístavbu kulturního domu s velkokapacitní restaurací. Hlavní sál a přilehlé salonky sokolovny jsou uzavřeny od 21. října 2016 z důvodu špatného technického stavu stropu nad hlavním sálem. Na podzim 2020 byla vyhlášena architektonická soutěž na revitalizaci sokolovny s odevzdáním návrhů do poloviny března 2021. Ze 14 soutěžních návrhů vyšel vítězně návrh architektonické kanceláře Rusina Frei architekti.

„V Rokycanech chybí prostor pro pořádání kulturních akcí, maturitních plesů, bálů, městských oslav. Již sedm let je uzavřena sokolovna. Nyní jsme získali povolení k odstranění přístaveb sokolovny a rozhodnutí, kterým byl ve společném územním a stavebním řízení schválen záměr revitalizace areálu Sokolovny. Sokolovna by se po přestavbě měla stát moderním kulturním centrem. Při rekonstrukci a převtělení sokolovny na moderní společenský sál budeme dbát na zachování původní historické budovy a získání podoby meziválečného období,“ uvedl starosta města Tomáš Rada.

„Návrh moderně pojal novou přístavbu sokolovny. Tu navrhl vítěz v místě původních přístaveb z 20. a 80. let minulého století. Nová přístavba je navržena převážně ze skla a citlivým způsobem navazuje na historickou budovu. Revitalizovaná budova Sokolovny bude využita hlavně pro velký společenský a divadelní sál s odpovídajícím jevištěm a scénickou technikou. Do nové navazující přístavby jsou kromě vestibulu umístěny víceúčelový malý sál, zázemí účinkujících a taneční studio,“ vysvětlil místostarosta Jiří Sýkora.

Rokycany vybudovaly nové multifunkční hřiště u zimního stadionu

„V současnosti architekti zpracovávají realizační projektovou dokumentaci stavby. Následně musí zpracovat položkový rozpočet. Poté město vyhlásí veřejnou soutěž na výběr zhotovitele stavby. Následně po předložení nabídek budou zastupitelé rozhodovat o tom, zda město bude přestavbu sokolovny realizovat, a to s ohledem na finanční možnosti města Rokycan,“ doplnil Jiří Hlad, vedoucí Odboru rozvoje města Městského úřadu Rokycany.

Město Rokycany připravuje podání žádosti o dotaci na projekt Revitalizace areálu Sokolovny v Rokycanech – Nové centrum kultury z výzvy ENERGov č. 2/2023 – Energetické úspory památkově chráněných budov v rámci Modernizačního fondu.

Galerie:

Zdroj: Město Rokycany

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: