Foto: Plzeňští, spolek šermířů a přátel historie

V Plzni u Ježíška proběhne rytířský turnaj pro Václava II.

Roku 1295 dal král Václav II. založit slavné město Plzeň! Loni jsme si připomněli 725 let od tohoto důležitého okamžiku, ale oslava nebyla možná z důvodu vládních nařízení.

„Po roce se tedy k události vracíme a můžeme tak současně poukázat na 700. výročí narození Václava II., významného panovníka, který – ač panoval krátce – naší zemi velice prospěl. Mimo jiné zavedl slavný pražský groš, který ve své době patřil mezi platidla oblíbená v celé Evropě,“ říká Petr Merxbauer ze skupiny Plzeňští, spolku šermířů a přátel historie.

Na co se můžete těšit?

28. září přijíždí král Václav II. i se svou manželkou Gutou Habsburskou a dvorem, aby se podíval, jak vzkvétá nové město na soutoku čtyř řek. A královská návštěva je vhodnou příležitostí pro slavnost a jezdecký turnaj! Na turnajový plac u řeky Radbuzy se sjedou stateční páni s družinami. V klání koňmo se utká 5 rytířů a jako šestý bude na dodržování regulí přímo na kolbišti dohlížet sám velmistr řádu německých rytířů Konrád z Feuchtwangenu.

Uvidíte rytíře na koních, šerm, zatančí krásné dámy a uslyšíte příjemnou hudbu, o kterou se postará plzeňská kapela Strašlivá Podívaná!

Připraveny jsou hry pro děti, těšit se můžete také na bohaté tržiště a občerstvení.

Letos pořadatelé rozšířili počet míst k sezení, diváky tedy čeká větší pohodlí. Další novinkou je změna koncepce doprovodného programu – jednotlivá vystoupení budou oddělena od hlavního turnaje, diváci si tedy budou moci vybrat, zda se podívají na tance fraucimoru, jichž se možná zúčastní sám panovník s chotí, nebo na vystoupení dvorního psáře, který ukáže výcvik své smečky. Příznivci hudby si mohou vyslechnout koncert oblíbených muzikantů.


Rytířský turnaj pro Václava II.. v Plzni u Ježíška, 28. září 2021
Představení začínají v 11, ve 14 a v 17 hodin.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: