Semlerova rezidence. Foto ZČG, Karel Kocourek

Semlerova rezidence bude několik let uzavřena kvůli rekonstrukci

Již jen několik týdnů v průběhu měsíce dubna a začátku května si mohou zájemci o prohlédnutí nejrozsáhlejšího Loosova interiéru v Plzni rezervovat jeho návštěvu – poslední den, kdy budou probíhat prohlídky pro veřejnost, je 13. květen 2018. Semlerova rezidence, plzeňský Loosův interiér ve správě Západočeské galerie, se pak na několik let uzavře z důvodu rozhodující fáze celkové rekonstrukce.

Byt rodiny Oskara Semlera na Klatovské třídě 110 představuje unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice. V jediném případě v Plzni zde vznikl vícepodlažní byt s plynulou návazností prostor různých výšek, tedy s tzv. raumplanem, proslulým principem vytvořeným Adolfem Loosem. Interiér, který má šest hlavních úrovní, silně připomíná pražskou Müllerovu vilu, která jeho vzniku předcházela. Na rozdíl od ní je však vestavěn do staršího domu. Základní koncepci uspořádání interiéru navrhl Adolf Loos, podrobný projekt pak vypracoval jeho žák a blízký spolupracovník Heinrich Kulka.

Semlerova rezidence, reprezentační hala
Semlerova rezidence, reprezentační hala. Foto: Studio Petrohrad

Zatímco v současné době je veřejnosti přístupná pouze reprezentativní část původního bytu, po rozsáhlé rekonstrukci bude možné si prohlédnout celý zrekonstruovaný interiér včetně soukromých prostor rodinných příslušníků. Obnova Semlerovy rezidence počítá s restaurováním původních vzácných přírodních materiálů a vybavením prostoru replikami původního nábytku. Na místě vznikne návštěvnické centrum a kavárna, úpravy se dočká i venkovní okolí domu. V rezidenci bude navíc zřízeno Badatelské centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století.

V hlavní turistické sezoně jsou návštěvní dny pátek, sobota a neděle. Vstup do rezidence je povolen pouze s průvodcem a provoz je omezen na skupiny o nejvýše 10 účastnících. Vstupenky na komentované prohlídky je nutno zakoupit předem, a sice buď online prostřednictvím webu www.adolfloosplzen.cz, anebo v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky 41 (tel. 378 035 330, [email protected]).

Semlerova rezidence je součástí souboru „Adolf Loos Plzeň“ a tvoří jeho třetí prohlídkovou trasu. Návštěvnický provoz zajišťuje organizace Plzeň-TURISMUS.

Semlerova rezidence
Byt rodiny Oskara Semlera
Koncepce Adolf Loos, projekt Heinrich Kulka (1931–1934) Klatovská 110, Plzeň
Návštěvní dny pátek, sobota, neděle v předem stanovených časech
www.semler.cz
www.adolfloosplzen.cz


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru