Foto: Marek Novotný

Ševčíkova akademie a festival již počtvrté, letos ve stylu capriccia 

Čtvrtý ročník Ševčíkovy akademie a festivalu proběhne 7. – 19. srpna 2022 v Horažďovicích. Událost věnována odkazu místního rodáka, houslového pedagoga Otakara Ševčíka, nabídne i letos bohatý program jak pro účastníky akademie, tak pro návštěvníky festivalu. V malebných Horažďovicích potkáte během srpna například Josefa Špačka, Tomáše Jamníka nebo Jakuba Hrůšu.

Letošní ročník je výjimečný i díky tomu, že organizátoři slaví 170. výročí od narození Otakara Ševčíka. „Těší mě, že se nám daří připomínat Ševčíkův význam. V 19. století to byl opravdu jeden z nejvyhledávanějších houslových pedagogů a byl jsem překvapen, jak je známý i mimo Českou republiku. Ještě pořád o něm ale máme co zjišťovat“ vysvětluje Tomáš Jamník. Příznačně k tomuto jubileu zvolila Ševčíkova akademie i svůj letošní leitmotiv: celý ročník bude mít veselý a lehce humorný podtón, odvozen kromě jiného i ze žánru capriccia.

Jelikož je projekt věnován Otakaru Ševčíkovi, dominantními jsou zde jednoznačně smyčcové nástroje. Studenti se mohou vzdělávat pod vedením špičkových interpretů: z českých jmen to jsou již zmiňovány Josef Špaček a Tomáš Jamník, kteří jsou zároveň uměleckými vedoucími projektu, dále pak například Tomáš Karpíšek, Jan Fišer nebo hostující lektorka pěvecké třídy Markéta Cukrová. Ze zahraničí pak přicestují například kontrabasista Wies de Boevé, nebo violista Allan Nilles.

Ševčíkova akademie
Foto: Marek Novotný

„Atmosféra je zde velmi přátelská. To, že jsou tady pozitivně naladění lidé, jistě pomáhá i během procesu učení,“ shodují se lektoři. „Každý se chce posunout dále, učit se nové věci: a to je přesně přístup, který potřebujeme. Navíc, úroveň studentů je na Ševčíkově akademii skutečně vysoká,“  doplňují zahraniční lektoři Wies de Boevé a Allan Nilles.

Jak lektoři, tak i studenti se pak publiku představí v bezmála dvaceti koncertech, jež dohromady tvoří pestrý festivalový program. Koncerty se odehrají na různých místech v Horaždovicích: lahůdkami jsou například nokturno v místním kostele sv. Jana Křtitele nebo dopolední „piknikový“ koncert v zámecké zahradě. Jedním z vrcholů celého festivalu je i gala open-air koncert na Mírovém náměstí plánován na 13. srpna. Smyčcový Orchestr Š složen z účastníků akademie zde povede šéfdirigent Bamberských symfoniků Jakub Hrůša.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: