Foto: SydKat, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Když hudba pomáhá. Píseň kapely Soul Asylum upozornila na únosy dětí a dočkala se nového zpracování

Zneužívání dětí a mladistvých je bohužel krutou realitou lidské společnosti. A protože se hudební branže nechává inspirovat mnoha tématy ze života, rozhodla se skupina Soul Asylum toto téma zprostředkovat. Svým songem Runaway Train vyslala do světa poselství, které sevře srdce i po letech.

Stále rostoucí statistiky

Sexuální zneužívání, fyzické či psychické týrání, únosy, pornografie, to je ohavný výčet toho, co na děti napříč světem i dobou číhá. Objevil se i fenomén nový, tzv. kybergrooming, představující moderní jev skryté identity na různých sociálních sítích za účelem obelstění druhých. Pedofilové se tak vydávají za někoho, kým nejsou, lžou o svém věku i vzhledu a snaží se vnutit do přízně budoucí oběti. O této tématice běžel v našich kinech filmový dokument, nazvaný V síti.

Obecně je bohužel nutné konstatovat, že počet případů jakékoliv z forem zneužívání dětí a maloletých neustále roste u nás i ve světě. Odhaduje se, že v ČR je obětí zneužití každé páté dítě.

Extravagantní hudebníci, kteří šokují nejen hororovým vzhledem, ale i muzikou

Těžké začátky aneb Ze dna do oblak

Skupina Soul Asylum vznikla roku 1983 s původně třemi členy. Frontmanem byl od počátku charismatický Dave Pirner.  Orientovali se na punk rockové rytmy, ale po dlouhá léta se jim nijak zásadně nedařilo. Vystřídali tři nahrávací společnosti, jenže bez většího úspěchu. Na přední místa v hitparádách, milionové objemy prodaných alb i komerční a fanouškovské uznání, si museli počkat téměř deset let. Úspěch Runaway Train je vystřelil do výšin, byli pozváni i do Bílého domu, kde zahráli na inauguračním ceremoniálu prezidenta Billa Clintona. Byl to právě tento song, který se stal jejich nejznámějším hudebním projektem.

Stará, ale dobrá

Nejedná se o žádnou novinku, song vyšel v roce 1992 jako součást alba Grave Dancers Union. Jde tak o zlatou „devadesátku“, jak se písním, vzniklým v tomto desetiletí někdy říká. Svůj odkaz však vnáší i do dnešních dní, kdy se strach nikým nepozván vkrádá do myslí mnohých. Skladba Runaway Train i její videoklip odráží smutek a beznaděj mladé generace, která před tíhou osudu doslova utíká.

Více jak čtyř minutový záznam ukazuje zoufalé osudy zoufalých lidí, trpí v něm hlavně děti a mladiství. S děsivou věrohodností ukazuje, jak snadno se dá dostat na scestí i jak tragicky končí choutky zvrhlíků či praktiky únosců.

Smrt v lepší společnosti. Ideálně v sedmadvaceti letech jako záruka absolutní slávy

Co však videoklip činí skutečně srdcervoucím, jsou fotografie se jmény a daty zmizení reálných osob spolu s výzvou o pomoc veřejnosti. Tyto údaje bývaly měněny tak, aby odrážely případy lokálně aktuální. Existovalo tak více verzí, jiné ztracené děti se promítaly v USA, jiné v Británii apod. A skutečně, několik pohřešovaných se díky tomuto poselství opravdu podařilo najít.

Úspěch písně nezůstal bez ocenění, skladba získala cenu Grammy za nejlepší rockovou píseň.

Znovu a lépe?

Jak to tak bývá, i této písni se dostalo novějšího zpracování skrze další hudebníky. Britský zpěvák Jamie N Commons se zpěvačkou Skylar Grey a hudebníkem Gallantem předělali singl dle svého vkusu. A výsledek? Na posouzení každého.

Zdroj: soulasylum.com

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru