Grafika: Plzenoviny.cz

Smrt v lepší společnosti. Ideálně v sedmadvaceti letech jako záruka absolutní slávy

Klub 27. Že by název pro vyhlášený bar nebo hudební klub? Omyl. Tímto termínem je nazývána celá řada celebrit hudební branže, které zemřely, často za nejasných okolností, právě ve věku 27 let. Jejich počet vede k zamyšlení. Proč zrovna tento věk však zůstává záhadou.

Sláva za života finišuje in memoriam členstvím v klubu

Klub 27, nebo také Forever 27 Club, či Curse of 27, je děsivým uskupením slavných hudebníků, které spojuje hned několik věcí. Byli slavní, bohatí, života užívali plnými doušky, bohužel většinou „pod vlivem“. A faktor hlavní, všichni jsou mrtví. Zemřeli ve věku 27 let.

Nad zvláštností této paralely se zamýšlel i Charles R. Crosse, životopisec Kurta Cobaina a Jimiho Hendrixe: „Lidé statisticky umírají v každém věku. U hudebníků, kteří zemřeli v sedmadvaceti letech, však křivka grafu vykazuje ostrý nárůst“. Důvod nebude nikdy známý. Obecně se hovoří o tom, že tyto hvězdy podlehly svému bujarému životu plnému drog, alkoholu a polygamie. Důsledkem toho některým selhalo tělo, jiným drogy zatemnily mysl a spáchali sebevraždu, nebo se stali oběťmi opilecké výměny názorů. Proč je ale jejich životní styl nedohnal o rok dříve nebo později, to zůstává záhadou.

A názor fanoušků? Jeden příklad za všechny. Obdivovatel Jimiho Hendrixe napsal: „Zemřel proto, že Bůh potřeboval kytarové lekce“. Jejich smrt je tak v očích mnoha mýtickým aktem, směřujícím doslova k jejich životu po životě. V nebi či společné VIP říši.

Intelektuální básník, který se stal rockovou hvězdou. Jim Morrison se dostal z vrcholu na dno za pouhých šest let

Hlavní představitelé a jejich tragický osud

Prvním z těchto nejslavnějších, který má ono výsostné právo být členem klubu, je Robert Johnson, bluesový hudebník, nazývaný „dědou Rock & Rollu“. Svoji slávu přičítal smlouvě s ďáblem. Jeho předčasný odchod z tohoto světa pak v pozdějších letech vybízel k myšlence, že si ďábel vybral svoji část úmluvy. Ve skutečnosti zemřel na otravu v kombinaci se špatným zdravotním stavem v důsledku neustálé konzumace alkoholu. Byť se hovoří o tom, že historie klubu spadá až do roku 1908, hlavní představitelé zemřeli mezi roky 1969 – 2011. Patří sem Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain nebo Amy Winehouse. V jaké podobě je smrt stihla?

Brian Jones, zakladatel kapely The Rolling Stones, se za nejasných okolností utopil ve vlastním bazénu. Jimi Hendrix, významný a uznávaný kytarista, zemřel na předávkování směsí uspávacích léků a amfetaminu. Pravděpodobně se zadusil vlastními zvratky. Janis Joplin, bluesová a rocková zpěvačka, kytaristka a jedna z nejznámějších hippie umělkyň, se údajně předávkovala heroinem. Jim Morrison, lídr a zpěvák skupiny The Doors, zemřel na selhání srdce v důsledku nadužívání alkoholu v kombinaci s drogami. Kurt Cobain, zakladatel a frontman skupiny Nirvana, zpěvák, skladatel a kytarista, údajně spáchal sebevraždu. Po užití velkého množství heroinu si prostřelil hlavu brokovnicí. Amy Winehouse, jazzová zpěvačka, zemřela na otravu alkoholem.

Skutečný počet členů klubu 27 je však mnohem vyšší. Ve věku sedmadvaceti let opustila svět i celá řada dalších osobností. Hovoří se celkem o 46 hudebnících.

Galerie:

Život členů. K smíchu nebo k pláči?

Klub 27 se postupně stal nejen poctou hvězdám až příliš brzy zhaslým, stal se i jakýmsi vzorem absolutní slávy a uznání. Být slavný je jedna strana mince, umřít ale v onom opěvovaném věku, to je jistá cesta do věčné síně slávy. Tento názor zastával možná i Kurt Cobain. Ten údajně přímo hovořil o tom, že touží po tom, stát se členem tohoto klubu. Sebevraždu spáchal 44 dní po svých 27. narozeninách.

Ať je důvod předčasného odchodu tolika hvězd ve stejném věku jakýkoli, vzbuzuje klub 27 obdiv, respekt i soucit nad tím, jak rychle všichni jeho členové padli z vrcholu na dno. Na poli Rock & Rollu se jedná o tajemný, mýtický spolek výjimečných a vyvolených, k jehož členům fanoušci dodnes vzhlíží.

Objevují se ale i reakce, které poukazují na děsivý život, který všichni vedli. Odbožšťují je a jejich smutný osud ukazují nikoliv jako trnitou cestu géniů, nýbrž jako slabost slávě propadlých hvězd. Jejich životní styl ukazují v pravých barvách. Server drugabuse.gov například uvádí: „Vidíme jejich slávu, bohatství, úspěch. A i když zemřou, mluví se o ikoně, géniovi. Nemluví se o feťákovi“. Tyto názory činí z celebrit trosky rovné každému závislému.

Život plný vzestupů a pádů. Muzikant Steve Strange, který dal tvář osmdesátkám, by se letos dožil šedesáti let

Klub a jeho členové jako významné memento Rock & Rollu

Klub 27 je i tak honosnou síní slávy významných hudebníků, jimž úspěch možná skutečně přerostl přes hlavu, ale kteří po sobě všem svým fanouškům zanechali nesmazatelné děditství. Pojem Rock & Roll posunuli o laťku výš, protože jejich temné osudy potemnily i hudební styl jako takový. A takový rock je a chce být, takový je vyhledávaný a uznávaný. Uznání si tak zaslouží i všichni, kteří do této branže přispěli. Kteří tento hudební styl pomohli zformovat a učinit nesmrtelným.

Nesmrtelnými se v určitém ohledu skutečně staly i hvězdy samy, neboť jak řekl známý římský filozof, řečník a spisovatel Marcus Tullius Cicero: „Život zemřelých je uložen v paměti žijících“.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: