Spejbl a Hurvínek v životní velikosti zkrášlují plzeňské náměstí Republiky
Bronzové sousoší Spejbla a Hurvínka zdobí od 7. července plzeňské náměstí Republiky. Umělecké dílo bylo vytvořeno ke 100. výročí vzniku loutky pana Spejbla a děti jistě potěší, že mají loutky pohyblivé hlavy a Hurvínkovi se protáčejí oči.
Sochy vytvořila umělkyně Lea Vivot. Ta se narodila v roce 1948 v Horní Temenici jako Drahomíra Hekelová. V Praze vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu a poté absolvovala několik sochařských kurzů Marina Mariniho v Miláně. Dále studovala v USA i v Kanadě. Jejími typickými díly jsou bronzová sousoší v životních velikostech, často i kontroverzní. Součástí sousoší bývají i lavičky.
Loutku Spejbla poprvé načrtl Josef Skupa na sklonku roku 1919 na balicí papír a život mu vdechl řezbář Josef Nosek. Trvalo téměř rok, než se Spejbl dostal na jeviště a lidé jej zpočátku mohli vídat společně s Kašpárkem. Neměl to ale jednoduché a od Kašpárka dostával víceméně na frak. Skupa, který strávil velkou část svého života v Plzni, si pro loutku představoval honosnější roli. Vše se změnilo až příchodem Hurvínka v roce 1926. Neposedný synek vdechl Spejblovi elán do života a popularita těchto loutek už jenom stoupala.
Sousoší nechal vytvořit Nadační fond Plzeň Sobě. Loutky sedí na lavičce nedaleko Muzea loutek, kam můžete zavítat a zjistit tak více nejen o historii Spejbla a Hurvínka, ale i o slavné tradici plzeňského loutkářství. Na druhou sochu těchto postav pak narazíte v Šafaříkových sadech, kde stojí od roku 2002.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.