Stará synagoga i prostor okolo ní září díky unikátní světelné instalaci
Plzeňská Stará synagoga i prostor okolo ní se dnes rozzářil díky unikátní světelné instalaci nazvané Osm světel. Připomíná tak židovský svátek Chanuka. Projekci připravili studenti ateliéru multimediální tvorby Fakulty designu a umění – Sutnarky, pod vedením MgA. Jana Morávka. Podobně jako se po osm dní postupně zapalují svíčky na chanukiji, bude i projekt Osm světel postupně gradovat.
První chanukový večer byl dnes slavnostně zahájen. Zapálení první chanukové svíčky se zúčastnili i významní představitelé náboženského, kulturního a společenského života, například velvyslankyně státu Izrael J. E. Anna Azari, vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon, primátor města Plzeň Martin Baxa a další.
V průběhu následujících sedmi dnů bude světelná instalace otevřená veřejnosti vždy od 16:30 do 20:00. „Prostor synagogy má svoji silnou atmosféru, proto jsme se rozhodli nepřijít s klasickým mappingem a kopírovat základní tvary prostoru. Je to hra světel a ornamentu, která podporuje ducha místa. Není to několikaminutová show, ale světelná instalace,“ popisuje Jan Morávek, autor projektu.
Projekt Osm světel bude zakončen 6. prosince v 18:00 koncertem „Nikdy ne 2x stejně“ v podání Zelí-Potkan Orchestra plzeňské konzervatoře opět pod taktovkou Václava Benjamína Špírala, který dodává: „Bude se jednat o jedinečnou orchestrální improvizaci ve spojení hudby a světla.“ Po celou dobu trvání projektu, a ještě do poloviny ledna bude v prostorách synagogy k vidění fotografická výstava Radovana Kodery Světlo v tmách.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.