Strach z pátku třináctého se nazývá paraskavedekatriafobie. Obáváte se smolného dne také?
Paraskavedekatriafobie, takto krkolomně zní pojmenování pro iracionální obavu z pátku třináctého. Odkud pramení představa, že právě tento den přináší smůlu? A jak pátek třináctého vidí odborníci?
Vznik pověry
Na pátek se většinou všichni těší, nesmí to být však třináctý den v měsíci. Obavy pramenící z tohoto dne jsou tisíce let staré a i v moderní době, kdy téměř na všechny jevy existuje vědecké vysvětlení, u mnoha lidí přetrvávají.
Jedna z verzí, která vysvětluje původ smolného pátku třináctého, sahá až k Ježíšově poslednímu dnu, tedy k Velkému pátku. Při jeho poslední večeři sedělo u stolu 13 apoštolů a právě ten poslední, Jidáš, zradil.
Pokud bychom hledali v historických pramenech, jen málo velkých nešťastných událostí připadá na pátek třináctého. V globálním měřítku lze hovořit pouze o dvou událostech. Ta první stála na počátku pověry o nešťastném pátku. Dne 13. října 1307 začal francouzský král Filip IV. Sličný pronásledovat rytířský řád templářů. To vedlo k jeho zániku. Mnoho rytířů bylo mučeno a zabito. Pro jejich následovníky se pátek třináctého stal synonymem smůly a neštěstí. Dalším neštěstím na pátek třináctého byla havárie letu Fuerza Aérea Uruguaya 571 v roce 1972 v Andách. Ze 45 cestujících zázračně přežilo 16 lidí a tragédii se proto také říká „zázrak v Andách“. Co mají obě události společné, není ale jen třináctka a pátek. Obojí se odehrálo v říjnu.
The Friday the 13th Club a Sekce 13
Ve Spojených státech je pověra natolik rozšířená, že ve Philadelphii existuje klub s názvem The Friday the 13th Club (česky Klub pátku třináctého). Jeho členové aktivně potírají pověry o smolném pátku, ale i o dalších iracionálních báchorkách. V Česku funguje obdobné sdružení, jehož členové pod názvem Sekce 13 dokonce pátek třináctého prohlašují za šťastný den.
Mystická třináctka
Třináctka ale straší lidi od pradávna. Chorobnému strachu z tohoto čísla se odborně říká triskaidekafobie a jeho počátek lze rovněž přisoudit chybějící třinácté části babylonského Chammurapiho zákoníku. Jenže jak se později zjistilo, dávný zákoník nebyl číslovaný a chybějící část se později dokonce našla. Pak je tu samozřejmě spojení s třináctým apoštolem Jidášem, ale i dalšími fakty. V tarotu označuje třináctá karta smrt, v hebrejské abecedě je třinácté písmeno „M“ a tím začíná slovo „mavet“ neboli smrt. Asociací existuje opravdu nespočet.
Pověrčiví lidé proto neradi cokoliv, co je spojené s tímto číslem. V anglosaských zemích jsou často hotely bez pokoje číslo 13 a nebo chybí třinácté patro. Jde samozřejmě jen o iluzi. Třinácté patro fyzicky existuje, jen ve výtahu mačkáte tlačítko s číslem 14. Rafinovanější podniky mají v nešťastném patře zázemí nebo technické místnosti, a tak problém s třináctým patrem řeší efektivně. Stejně tak v letadlech můžeme narazit (nebo spíše nenarazit) na vynechanou třináctou řadu.
Jak to tedy je
Odborníci vidí spojení třináctky a skutečné smůly v autosugesci. Dotyčný se snaží určitou věc nepokazit, protože ví, že je pátek třináctého, jenže ouha, večeře se připálí, ve škole přijde špatná známka. Toto se ale děje i jiné dny, jenže na smolné události z domnělého nešťastného dne zapomínáme pomaleji.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.