Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Šílené fobie, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují

Strach je přirozenou součástí života. Běžně existují lidé, kteří se bojí pavouků, výšek nebo stísněných prostorů. Fobie ale není jen obyčejný strach z něčeho. Zpravidla bývá provázena pocity úzkosti, napětím a fyziologickými projevy jako je nadměrné pocení, zvýšený tep a zrychlený dech. V dnešní době pak není výjimečný ani strach ze ztráty mobilního signálu, z nepřítomnosti televize nebo dokonce i fobie ze stárnutí. Existují však i takové, o kterých jste pravděpodobně doposud neslyšeli. Podívejme se na ty nejzajímavější z nich.

Mageirocophobie

Určitě znáte někoho, kdo nerad vaří. To nemusí být až takový problém. Takový člověk se často stravuje mimo domov – v restauracích a fast foodech, což často vyústí v nezdravý životní styl. Věděli jste ale o tom, že pojem mageirocophobie označuje přímo fobii z vaření? Jedinec trpící touto chorobou navíc nevydrží ani s jinou osobou, která umí vařit. Společná domácnost s tímto jedincem rozhodně není procházka růžovým sadem.

Deipnophobie

U jídla ještě zůstaneme. Říká vám něco deipnophobie? Pravděpodobně ne a možná tento pojem nezná ani člověk, který sám touto fobií trpí. Dotyčný se totiž přímo děsí konverzace u večeře. Chcete-li mu udělat radost a nechat ho si v klidu vychutnat poslední jídlo dne, rozhodně zůstaňte potichu. Většina lidí trpící tímto chorobným strachem si ho nesou již z dětství, kdy jim rodiče zakazovali mluvit u večeře. Fobie ale také může vzniknout v důsledku nějaké nepříjemné události právě u večeře.

Strach z čísla 13 se nazývá triskaidekafobie. Trpíte jí také?

Eisoptrophobie

Určitě už jste zažili situaci, kdy se svým vzezřením v zrcadle nejste úplně spokojeni. V tomto případě ale ještě nejste eisoptrophobici. Ti se totiž vyznačují přímo úzkostným strachem ze své podoby v zrcadle. Zajímavé je, že lidé trpící touto fobií si často sami uvědomují, že jejich strach je zcela iracionální, ale i přesto se se svým obrazem v zrcadle nedokáží vyrovnat.

Pentheraphobie

Pokud máte rádi svou tchyni, asi patříte mezi šťastné jedince. O tchyních je totiž velice dobře známo, že bývají často trnem v patě. Zkuste se zamyslet, jak moc svou tchyni nemáte rádi. Máte z ní strach? Možná máte přímo pentheraphobii – panickou hrůzu z vaší tchyně.

Hexakosioihexekontahexafobie

Pod tímto krkolomným názvem se skrývá chorobný strach z čísla 666. Padá na vás divný pocit, když toto číslo vidíte? Nedokázali byste žít v domě, který má číslo popisné 666? Pak vítejte v klubu lidí trpících hexakosioihexekontahexafobií. Ve skutečnosti jde o strach zcela iracionální. O zprofanování tohoto trojčíslí jako symbolu zla se postaraly hlavně hollywoodské filmy a hudebníci.

Když se touha po dokonalosti vymkne z rukou. Příkladem je chorobné uklízení

Cathisophobie

Tato fobie zapadá do moderní doby a může se vyvinout zejména u lidí, kteří již dlouhou dobu vykonávají sedavé zaměstnání. Ano, jde o fobii ze sezení. Pokud během sezení cítíte úzkost a špatně se vám dýchá, můžete být jednou z obětí tohoto strachu.

Fobie se dají léčit

Někteří lidé mají za to, že člověk se se svou úzkostnou poruchou musí naučit žít. Jiní jsou toho názoru, že strachu je třeba se postavit, což ale nemusí být jednoduché. Pokud si s fobií sami nevíte rady, navštivte psychologa, který přesně bude vědět, co s vámi. Hojně využívaná bývá kognitivně-behaviorální psychoterapie.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: