Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Strach z čísla 13 se nazývá triskaidekafobie. Trpíte jí také?

Strach z čísla 13 je tak rozšířený, že tento fenomén dostal i vlastní pojmenování, a tím je triskaidekafobie. Lidé ve světě se s ní vypořádávají různě, a to i přes to, že není pádný důkaz, který by opravdu toto číslo označil jako zdroj neštěstí. Z čeho tento iracionální předsudek pramení?

13. patro v hotelu nemáme

V některých zemích je triskaidekafobie mezi lidmi tak rozšířena, že jí „trpí“ většina obyvatel, a tak třeba v USA, Velké Británii nebo ve Francii nemají některé hotely 13. patro. Není to ale tím, že by poslední patro bylo dvanácté, jednoduše označení 13 chybí a po dvanáctce následuje čtrnáctka. Ve skutečnosti jde však pouze o označení, a proto někteří velmi pověrčiví hosté nechtějí ani 14. patro. Hoteliéři tak někdy 13. patro využívají jako technické zázemí a problém s hosty s triskaidekafobií je vyřešen. Stejně tak je často vynecháván pokoj s číslem 13.

Podobně tomu je v mnoha nemocnicích nebo v dopravních prostředcích. Řadu s číslem 13 v některých dopravních prostředcích v anglosaských zemích prostě nenajdete. Ve Francii označují některé večírky nebo večeře quatorziens (čtrnáctky). Hostů musí být tedy čtrnáct, o jednoho méně by mohlo v krajním případě znamenat smrt pro jednoho z nich.

Jaké je největší pojmenované číslo a proč na něj ani Google nestačí

Problém s třináctkou řešili dokonce úředníci v Irsku v roce 2013. V této ostrovní zemi se vydávají poznávací značky, které začínají číslem označujícím zkráceně rok registrace vozidla. V roce 2012 se tak vydávaly „espézetky“ typu 12-A-12345. Členové Asociace irského automobilového průmyslu se však zalekli, že by v roce 2013 mohl klesnou prodej vozů kvůli poznávacím značkám začínajícím nešťastným číslem, a tak pro daný rok došlo k úpravě identifikačního řetězce. V prvním pololetí roku byly vydávány cedulky začínající číslicí 131 a ve druhém pololetí 132. V roce 2014 se řetězec opět vrátil do svého původního formátu. Podobných příkladů bychom ve světě mohli najít nespočet.

Proč vznikl strach z čísla 13?

Důvody, proč se lidé o nepaměti obávají čísla 13, nejsou zcela zřejmé a možných vysvětlení je několik. Jako nejpravděpodobnější se jeví omyl vzniklý téměř před čtyřmi tisíci let, kdy v babylónském Chammurapiho zákoníku měla chybět třináctá část. Ve skutečnosti tomu tak nebylo. Za prvé zákoník nebyl ve své původní verzi vůbec číslován a za druhé ona chybějící část se později našla, protože se ztratila při přepisování, a to v mnohem pozdější době.

Další vysvětlení je spojeno s formováním křesťanského dogmatu. Jidáš byl považován za 13. apoštola, který zradil Ježíše. Proto může být třináctka symbolem neštěstí.

Jak Stephen Hawking pořádal party, na kterou nikdo nepřišel

Ale i jiná náboženství mají ve své symbolice toto číslo jako symbol zla. V severské mytologii je lstivý a zlý bůh Loki uvádněn jako třináctý v tamním pantheonu.

Často lze také vypozorovat, že mnoho soustav končí u dvanáctky. Máme 12 měsíců, 12 znamení zvěrokruhu, 12 bylo bohů Olympu, stejně tolik kmenů Izraele nebo také 12 zmiňovaných apoštolů. Překročení o jedno znamená smůlu (viz Jidáš). Dvanáctka je sudé číslo, taková čísla jsou dělitelná a oproti lichým byla vždy považována za čísla šťastnější, protože se s nimi lépe počítalo a počítá.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na tarot, v němž karta s číslem 13 symbolizuje smrt. Otázkou je, do jaké míry byli neznámí tvůrci těchto karet ovlivněni výše zmíněnými historickými příklady.

Triskaidekafobie graduje vždy v pátek třináctého. Této pověře se odborně říká paraskavedekatriafobie.

Závěrem

Žádná prokazatelná spojitost se smůlou a číslem 13 neexistuje. Přesto někteří lidé třináctého považují za smolný den, protože se jim opravdu smůla lepí na paty. V práci nebo ve škole se nemusí dařit podle představ, večeře se připálí. Podle odborníků za tím vším stojí autosugesce, kdy si dotyčný myslí, že se něco nepodaří právě v souvislosti s třináctkou. To se také často stane, ale děje se to i v jiné dny, jen nezdary z třináctého si pamatujeme lépe, protože si je právě s oním číslem spojujeme.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: