Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Urbex – opuštěné stavby lákají stovky moderních dobrodruhů

Zima se pomalu chýlí ke konci a brzy začne jaro, rozpuk stromů, květin, ale i aktivit. Dnes se podíváme na jeden ne zcela všední koníček, který se nese ve znamení adrenalinu, ale i pokory před místy, na která už lidé zanevřeli.

Urbex, neboli urban exploration, znamená navštěvování opuštěných staveb, které byly ponechány zubu času a odsouzeny k pomalému, ale často jistému zániku. Továrny, zámky, hotely, nemocnice – existuje u nás celá řada staveb, které lidé opustili. Držíc se hesla „neodnášej nic než fotky, nezanechej nic než stopy“, fanoušci této aktivity navštěvují stavby tohoto charakteru a nechávají na sebe dýchat atmosféru zdí, které kdysi chránily ty, kteří je obývali, pracovali v nich, prožívali své osudy.

Jakkoli se jedná o zájem netradiční, má nejen u nás, ale v celém světě stále více příznivců. Návštěva opuštěného objektu s sebou nese rizika, která je nutné podstoupit. Musí se zde dbát zvýšené opatrnosti, protože stavby jsou často ve špatném stavu a riziko úrazu je třeba mít na paměti. Opuštěná místa mohou být přechodným domovem bezdomovců. Na řadu podobných  míst je však také zákaz vstupu, což vystavuje návštěvníky různým rizikům.

Mnoho objektů, které lákají vyznavače urbexu, se nachází například v Plzeňském kraji. Konkrétní místa nebudeme prozrazovat, ale něco málo si o nich napíšeme.

Zvláštní svět steampunku ukazuje historii, která nikdy nebyla

Zchátralý zámek, který se dočká znovuzrození

Nedaleko hranic s Německem stojí krásný a rozlehlý zámek, který je jedním ze šťastnějších, získal totiž novou majitelku a plánuje se jeho rekonstrukce. Jedná se o barokní zámek z roku 1690. Část objektu je původním zámeckým interiérem bez vybavení. Další část byla sídlem firmy a dodnes zde nalezneme firemní dokumenty a zařízení, stejně jako řadu obytných pokojů. Vše jakoby lidé zanechali s vidinou svého návratu. Postel je prý ustlaná, pantofle připraveny, ve skříních visí prádlo a v policích jsou knihy. V přízemí je údajně dodnes zařízená, avšak řádně zaneřáděná dílna. Vnitřnímu nádvoří dominuje překrásná kašna, která možná jednou bude zase těšit oko veřejnosti.

Raketová základna bez raket

Pár desítek kilometrů od Plzně chátrá dávno zapomenutá raketová základna, v jejímž okolí vzniká výrobní hala. Původní vojenské stavby zůstaly ponechány svému osudu. Historie základny se píše od roku 1962, kdy se zde usadil protiletadlový raketový oddíl. Řada budov vypráví příběh těch, kteří zde střežili bezpečí civilistů. Jako vojín zde byl Karel Kryl. Na místě je zchátralé velitelství, strážnice, několik bunkrů a v nich muniční sklady. Údajně jsou na místě tajuplné podzemní místnosti, dříve sloužící vojákům. Areál je protkán propojovacími chodbami.

Vyhaslá sláva JZD

Jen pár kilometrů od základny stojí opuštěné JZD. I tento areál chátrá, je však na prodej, a tak se možná dočká lepších zítřků. Toto JZD od roku 1951, kdy vzniklo, excelovalo v hospodářských výsledcích a později k němu byla přičleněna další místní zemědělská družstva. Areál je volně přístupný a dle vyšlapané cestičky hojně navštěvovaný. I dnes je možné nalézt tu obrovská sila, kabinku obsluhujícího technika včetně časopisů a knih, kterými si krátil pracovní dobu. V dnes již zrezivělé skříňce leží záznam o docházce pracovníků, stejně jako doklady o chovu dobytka. Navštívit lze i několik nízkých baráčků, kde byla chována zvěř.  Do dnešních dnů stojí rovněž hospodářské objekty, některé jsou však zamčené a tak oku zvědavce nepřístupné. Nádherný, časem zapomenutý areál, nabízí možnost spatřit dříve průmyslově prosperující centrum doby komunismu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru