V noci na neděli dojde ke změně času. Noc se o hodinu prodlouží

V noci na neděli 28. října se mění čas. Přechod z letního času na zimní se uskuteční ve tři hodiny ráno, kdy se hodiny vrátí o 60 minut zpět a noc se tak prodlouží.


Přechod k standardnímu (lidově zimnímu) času znamená, že v neděli sice vyjde Slunce dřív, ale zapadne už v 16:45. Zkracování dne pak bude pokračovat až do začátku zimy. Opětovný návrat k letnímu času proběhne v neděli 31. března 2019 a pravděpodobně půjde o poslední povinný přechod k němu. Evropská komise navrhuje na popud občanů mnoha zemí, ukončit střídání času, protože letní čas v současné době nepřináší žádné energetické úspory. Střídání času má naopak negativní dopad na zdraví některých lidí.

K zavedení letního času došlo na našem území poprvé 30. dubna 1916 a toto opatření platilo pouze za 1. světové války. Podruhé se posouval čas za Protektorátu během druhé světové války a opatření vydrželo až do roku 1949. V roce 1946 byl dokonce zaveden i extra zimní čas, kdy se ručička hodinek posunula o hodinu zpět oproti standardnímu času (Slunce tedy zapadalo kolem půl čtvrté!). Naštěstí se jednalo pouze o výjimečnou akci. K poslednímu zavedení změny času došlo v roce 1979 během energetické krize a tato situace trvá dodnes. Drobná úprava proběhla ještě v roce 1996, kdy se letní čas prodloužil o jeden měsíc.

Země Evropské unie by podle návrhu měly do konce dubna 2019 uvést, zda hodlají skoncovat se změnou času nebo setrvají u střídání. A jak jste na tom vy? Vyhovuje vám střídání času nebo byste raději jeden čas?