Foto: kolemplzne.cz

V Plzni jezdí dalších 25 nových sdílených kol

Červená sdílená kola patří již roky ke koloritu Plzně. Díky grantu z výzvy Prazdroj lidem od Plzeňského Prazdroje a.s. se podařilo zvýšit jejich počet. Spolek kolemplzne.cz provozující jediný bike-sharing v Plzni získal od pivovaru podporu na tento projekt ve výši 200 000 korun.

Plzeň má svá sdílená kola již od roku 2014. Za dobu existence počítá desetitisíce obsloužených výpůjček a skoro 5 tisíc zaregistrovaných uživatelů. „Pro nás je důležité, že se sdílená kola ukázala jako služba, kterou Plzeňané chtějí a využívají. Teď se snažíme nabídnout co nejvíce kol, protože je škoda tento zájem nevyužít.“ říká Hynek Horák ze spolku kolemplzne.cz z.s.

Plzeň je svým způsobem výjimečná, když jediný bike-sharing tu provozuje spolek jako dobrovolnický projekt financovaný jak platbami uživatelů, tak soukromými subjekty a městem Plzeň. „Díky tomu u nás všechny získané prostředky jdou přímo na nákup a servis kol a vývoj software. Členové spolku pracují zdarma a navíc každý rok sami přispívají na fungování projektu částkami v řádu desítek tisíc korun. Prostě kolemplzně není komerčním projektem, naopak se snažíme aby v Plzni existovala městská cyklistika coby cenově dostupná plnohodnotná forma dopravy se všemi pozitivy, které to městu a jeho obyvatelům přináší. Bez podpory zvenčí by ale služba byla těžko udržitelná a nemohla by se rozvíjet,“ vysvětluje financování Hynek Horák.

Kolem Plzně
Foto: kolemplzne.cz

Takovou podporou je i grant z výzvy Prazdroj lidem, vyhlášené společností Plzeňský prazdroj a.s. ve spolupráci s Nadací Partnerství. S pomocí výzvy Plzeňský pivovar již přes dvacet let pomáhá rozvíjet infrastrukturu, chránit životní prostředí a podporuje komunitní život či udržování místních tradic. Díky projektu Kola pro Plzeň se tak podařilo doplnit 25 nových kol, která se nyní objevují v ulicích.

Díky novým kolům je nyní provozní kapacita 80 kol. Spolek tento rok cílí alespoň na 100 kol, aby byl systém sdílených kol schopen alespoň základně uspokojit potřeby Plzeňanů.

V systému jsou zapojena červená kola městského typu s 3 stupňovou přehazovačkou, nosičem a košíkem. Využít je může každý, kdo se zaregistruje na kolemplzne.cz. Pro půjčení a vracení kol pak uživatelé mohou použít webové stránky kolemplzne.cz, mobilní aplikaci, nebo i SMS. Služba umožňuje uživatelům volné vrácení kol.

Zdroj: kolemplzne.cz

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: