Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Přední čeští odborníci upozorňují na fake news kolem očkování proti covidu-19

Přední čeští infektologové, vakcinologové a epidemiologové vyzývají veřejnost, aby se rozhodovala dle vlastního rozumu a především na základě pravdivých informací. Cílem výzvy zveřejněné v minulých dnech je upozornění na dezinformační zprávy a fake news o očkování proti nemoci covid-19.

Dle výzvy značná část české populace, včetně některých zdravotníků, podléhá takzvaným fake news, a to především o chystané vakcíně, která má pomoci v boji s pandemií koronaviru. „Chovejme se nadále zodpovědně – dodržujme pravidlo 3R – nosme roušky, myjme si ruce, dodržujme dostatečné rozestupy – neshlukujme se,“ upozorňují na začátku textu odborníci s tím, že i přes všechna známá fakta je nemoc stále často podceňována. Signatáři zároveň upozorňují, že jedině očkování je jedinou možnou cestou pro návrat k normálnímu životu.

„Lékaři infekčních oddělení, kteří od jara denně bezprostředně bojují za záchranu životů stovek pacientů postižených infekcí covid-19, spolu s vakcinology, kteří pozorují narůstající odpor k očkování, vyjadřují hluboké znepokojení nad nedostatečnými a často zavádějícími informacemi o očkování v naší zemi. Denně vidíme těžká zdravotní postižení, úmrtí a tragédie v rodinách, v rozsahu ještě před rokem zcela nemyslitelném. Potvrzujeme, že přes maximální úsilí vědeckých týmů na celém světě nemáme a v brzké době nebudeme mít účinný lék proti koronaviru, který se nadále vyznačuje mimořádnou nakažlivostí a zákeřností,“ stojí ve zprávě.

Ředitel Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje apeluje na veřejnost

Tvůrci výzvy také poukazují na skutečnost, že aktuálně v Česku umírá více jak 100 lidí denně s koronavirem, před měsícem to bylo i přes 250 osob. To jsou výrazně vyšší čísla, než kolik obětí si denně u nás vyžádají onemocnění nádorová.

Členové Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP, České vakcinologické společnosti ČLS JEP a Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP považují očkování za jedinou a bezpečnou metodu, jak nemoc zastavit. „Od dob lékaře Edwarda Jennera, který s očkováním začal před více než 220 lety, byly vývoj a výroba vakcín dokonale propracovány. Vakcíny jsou mimořádně bezpečné a nikdo nezpochybní, že jsou zodpovědné za záchranu miliónů lidských životů na celém světě. Očkování je právem označeno za nejvýznamnější vymoženost lidstva a medicíny novověku. Na rozdíl od vývoje nových molekul a léků, které by se mohly uplatnit v léčbě infekční nemoci, se v případě vývoje vakcíny jedná o postupy a zásady přípravy dlouhodobě známé a ověřené z vývoje jiných vakcín, a je tedy možné je označit za bezpečné. Složitosti a rizika při vývoji nových protivirových léků jsou proti vakcínám tedy výrazně odlišné, i vakcína proti sezónní chřipce pro předem určené kmeny musí být vyrobena na daný rok v řádu několika měsíců a nikdo krátkost času na přípravu nerozporuje,“ upozorňují v textu.

„Vyzýváme k odpovědnosti všechny, kteří bezohledně hazardují s lidským zdravím šířením často zcela nesmyslných, hloupých desinformací a pochyb o očkování,“ upozorňují veřejnost tvůrci výzvy.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: