Foto: Unsplash

Přehled velikonočních akcí a trhů v Plzni a okolí

Jaro se konečně hlásí o slovo, a tak se na mnoha místech ve městě i v kraji chystají tradiční i netradiční akce a trhy. Přinášíme vám několik tipů, kam a kdy za velikonoční atmosférou vyrazit.

2. dubna 2022 – Farmářské a velikonoční trhy v Nepomuku

Potravinový a řemeslný trh se uskuteční na náměstí v Nepomuku od 8 do 12 hodin. Trh je zaměřený na potraviny, výpěstky a výrobky pocházející z regionu jihozápadních Čech. Doplňkový sortiment tvoří kvalitní regionální potraviny z jiných částí Česka i Evropy. Jako doprovod zahrají Srbští muzikanti a pro děti je nachystaný program s pohádkou v městském muzeu.


2. dubna 2022 – Jarní jarmark v Radčicích

V zasedací místností Úřadu městského obvodu Plzeň 7 proběhne jarmark spojený s velikonočními tvořivými dílničkami pro děti. Akce je naplánovaná od 10 do 17 hodin.


2. dubna 2022 – Jarní trhy ve Spáleném Poříčí

První dubnovou sobotu zpestří ve Spáleném Poříčí trhy. „Kromě množství jarního a velikonočního zboží je připraven také program pro děti i dospělé a samozřejmě jsme nezapomněli ani na pestré občerstvení,“ láká k návštěvě města Ivana Paseková z Infocentra Spálené Poříčí. Kulturní program odstartuje ve 13 hodin na náměstí, v případě nepříznivého počasí se přesune do zámku.


3. dubna 2022 – Vítání jara v Plzni – vynášení Morany

Tradiční akce Národopisného muzea Plzeňska. Vynášení Morany proběhne o páté neděli postní, zvané smrtné, formou společného průvodu, který se vydá o 10. hodině od hlavní budovy Západočeského muzea v Plzni, Kopeckého sady 2 směrem k soutoku Mže a Radbuzy. „Na místě společně vhodíme loutku Morany do Berounky a následně se odebereme s „létem“ zpět do Plzně. Po cestě budou zpívány tradiční písně za doprovodu Dětského folklorního souboru Mladinka,“ přibližuje akci Romana Němečková ze Západočeského muzea v Plzni.


3. dubna 2022 – Vynášení Morany a velikonoční výtvarné dílny v Muzeu Českého lesa v Tachově

„Již tradičně vyneseme Moranu do Mže, přineseme líto do muzea,“ láká ředitelka muzea Jana Hutníková. V muzeu proběhnou velikonočně zaměřené výtvarné dílny a pro účastníky bude připravené drobné občerstvení. Ochutnat bude možné například tradiční postní jídlo pučálku. Vlastní vyfouklé vajíčko vítáno. Akce proběhne od 14 do 16 hodin.


4. – 7. dubna 2022 – Velikonoční výstava v Horšovském Týně

Výstava spojená se soutěží o nejhezčí kraslici se uskuteční v MKZ Horšovský Týn. Ve středu 6. dubna proběhnou ukázky a ochutnávky velikonočních dobrot.


7. – 18. dubna 2022 – Velikonoční trhy na náměstí Republiky v Plzni

Oblíbené velikonoční trhy s pomlázkami, kraslicemi, medovinou či ukázkou lidových řemesel doplní odpolední koncerty. Trhy budou otevřené každý den od 9 do 18 hodin, hudební program je naplánován od 15 do 18 hodin. V pátek 14. dubna proběhne „Akce šikovné ruce“, během níž představí své výrobky zdravotně postižení.


9. dubna 2022 – Velikonoce v rokycanském muzeu

Od 9 do 17 hodin čeká návštěvníky Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech zdobení kraslic, pletení pomlázek, paličkování či výroba velikonočních dekorací. Před budovou proběhne velikonoční jarmark.


10. dubna 2022 – Velikonoční koncert v Západočeské galerii

V pořadu plném velikonočních zvyků vystoupí středověký soubor Gutta. Koncert se odehraje v Masných krámech od 10:30.


10. dubna 2022 – Jarní trhy v Mirošově

Od 10 do 15 hodin proběhne jarní jarmark v areálu sokolovny ve Skořické ulici. Návštěvníky čeká kromě řemeslných a rukodělných výrobků, jarních květin, sazenic či keramiky i na všední a nevšední občerstvení, a to převážně regionální výroby. Ve 14 hodin zahraje kapela PVE.


12. dubna 2022  – Slavnosti jara aneb Velikonoce v Luftově zahradě v Plzni

Procházka po zahradě a malé úkoly velikonočního zajíčka Edáčka čekají návštěvníky v úterý od 15 do 18 hodin přímo v Luftově zahradě.


15. – 18. dubna 2022 – Velikonoce v Zoo Plzeň

Celodenní program na statku Lüftnerka. Atmosféru staročeského statku doprovodí lidové tradice – pomlázky, kraslice a další velikonoční zvyky. V sobotu 16. dubna představí jarní zvyky dětské Divadlo z kouzelné skřínky při Středisku volného času Radovánek v Plzni-Bolevci. V neděli 17. dubna odpoledne bude patřit Lüftnerka dětskému lidovému souboru Úslaváček při ZUŠ ve Starém Plzenci. A pondělní odpoledne zpestří další dětský soubor, tentokráte to budou Pšeničky z Kasejovic. S velikonoční symbolikou seznámí každoroční malá výstavka. Velikonoční speciality zase nabídne Hospoda na statku.


16. dubna 2022 – Velikonoční jarmark – selský dvůr U Matoušů v Bolevci

Tradiční jarmark s ukázkami řemesel, dětskými dílnami a folklorním vystoupením proběhne v historickém jádru Bolevce od 10 do 16 hodin.


16. dubna 2022 – Tradiční Velikonoce – Doubravka

Přijďte si užít velikonoční atmosféru do Habrmannova parku. Čeká vás živá hudba, folklorní tance, pletení pomlázky nebo malování kraslic. Akce proběhne od 10 do 16 hodin a pořádá ji čtvrtý městský obvod.


16. dubna 2022 – Velikonoční tvoření na Radyni

V Centru služeb pro turisty pod Radyní si budete moci vyrobit velikonoční dekorace, kraslice a další zajímavosti spojené se sváteční tématikou. Akce startuje ve 13 hodin a v ceně vstupného, které činí 50 Kč, je materiál potřebný k tvoření.


16. dubna 2022 – Křimické Velikonoce na zámku

Tradiční akce odstartuje ve 13 hodin.


17. dubna 2022 – Oslavy jara – Dvůr Krasíkov

Vyhánění koz a kůzlátek, jarmark, lidová hudba, občerstvení či dílničky pro děti. To vše s mini zoo na statku v Krasíkově od 10 do 17 hodin.


17. dubna 2022 – Cavalla – velikonoční koncert v klášteře Kladruby

Velikonoční koncert Anny Gálisové, souboru staré hudby Cavalla Kladruby a komorního pěveckého sboru Cantus Stříbro proběhne v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie od 15 hodin. Vstup 90 Kč.


17. – 18. dubna 2022 – Velikonoční jarmark na zámku Kozel

Tradiční velikonoční jarmark na Lesním zámku Kozel. „Těšit se můžete na desítky stánků se skvělým jídlem, pitím a širokým sortimentem originálních řemeslných produktů. Na své si přijdou i děti, pro něž budou připraveny dobové atrakce a tvořivé dílničky. Atmosféru jarmarku obohatí zvuk dobového flašinetu,“ lákají pořadatelé. Trhy budou od 10 do 18 hodin přístupné zdarma. Prohlídky zámku zůstávají zpoplatněné.


24. dubna 2022 – Velikonoční pašijové hry v Rokycanech

Od 17 hodin se na scéně knihovny na Masarykově náměstí odehrají pašijové hry. Akci připravil Ochotnický soubor Maják ve spolupráci s Městskou knihovnou.


Víte o další velikonoční akci? Napište nám.

Aktualizováno.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: