Foto: Knihovna města Plzně

Vinická knihovna se s nový dětským oddělením stává místním komunitním centrem 

Knihovna Vinice, která je součástí sítě Knihovny města Plzně, od 7. srpna otevřela nově zařízené a vybavené oddělení pro děti. Umožní rozšířit její aktivity, podílet se na integraci znevýhodněných skupin místních obyvatel a stát se kulturním a společenským centrem pro celou vinickou komunitu.

Sídliště Vinice obývá pestrá společnost včetně seniorů, osob se zdravotním postižením a cizinců. Najdeme zde i komunitu ukrajinských obyvatel, která se výrazně rozrostla v důsledku válečného konfliktu. „Chceme, aby naše knihovna byla otevřeným prostorem pro všechny generace a různé skupiny lidí. Přinášíme rozmanitou škálu programů a aktivit pro malé i velké, ať už se jedná o pohádky pro nejmenší, čtenářský klub pro dospělé nebo třeba různé formy společného kreativního tvoření pro celou rodinu,“ říká Ladislava Hyláková, vedoucí Knihovny Vinice. „Věříme, že nově upravené dětské oddělení bude lákadlem, kam budou všichni návštěvníci chodit rádi a kde se budou cítit vítáni.“

Dětské oddělení knihovny je vybaveno nejen novými regály a nábytkem, ale také různými pomůckami a hrami, které se zaměřují na rozvoj fantazie, čtenářských a vypravěčských dovedností, znalost českého jazyka a literatury nebo nápravu řeči. Jiné podporují tvůrčí činnosti dospělých i dětí, jemnou a hrubou motoriku, kognitivní funkce mozku jako je paměť a pozornost, mentální zdraví i samostatnost nebo rozvíjejí schopnost spolupráci v kolektivu.

Knihovna Vinice
Foto: Knihovna města Plzně

Knihovna poskytuje prostor pro děti různého věku stejně jako pro dospělé. Projekt Bookstart zahrnuje klub pro maminky s nejmenšími dětmi, kde se mohou setkávat, sdílet zkušenosti a využívat odbornou literaturu, leporela a hry pro nejmenší. Pro děti cizinců a děti ohrožené sociálním vyloučením je zde vytvořen kreativní prostor, který jim poskytuje bezpečné místo pro setkávání, učení i hraní. „Kluby probíhají pravidelně a rádi bychom do nich časem zapojili i dobrovolníky,“ doplňuje Ladislava Hyláková. Knihovna Vinice také intenzivně spolupracuje s místní školou a mateřskou školkou i lokálními organizacemi jako je ZOO Plzeň či Spolek pro neslyšící.

Vize vinické knihovny tak dobře naplňuje Koncepci knihoven na léta 2021–2027, podle které knihovny slouží jako pilíře občanské společnosti a přirozená a důvěryhodná komunitní centra, vhodná k mezigeneračnímu setkávání i k trávení volného času. Knihovny jsou dnes mnohem více než jen místa, kde si můžeme vypůjčit knihu – jsou to instituce, které poskytují otevřený a bezpečný prostor pro všechny bez rozdílu, posilují vztah občanů k místu, kde žijí i mezi sebou navzájem, nabízejí prostor pro aktivity různých skupin obyvatel a spoustu možností, jak se můžeme vzdělávat, bavit, zapojit do veřejného života i poznávat nové přátele. A nezapomeňte, že knížky jsou skvělým dárkem pro knihomoly a všechny milovníky čtení.

Zdroj: Knihovna města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: