VIP co už se nenosí? Prominentní studentský spolek už údajně není, co býval
Pocit jednoty a nadřazenosti, vyvolení k hvězdné budoucnosti osobní i pracovní. To nabízí studentský spolek Skull and Bones. Podobně jako jiné americké univerzitní spolky, i zde jde o začlenění se do skupiny, v níž má jedinec nalézt podporu a pomoc. Skull and Bones má ale sahat mnohem dál, má tahat za nitky moci a do života vypravovat prominentní elitu národa. Poslední dobou ale na TOP žebříčku žádanosti není.
Co můžeme říci do značné míry jistě
Český překlad názvu spolku zní „Společenství Lebky a kosti“, členové si pak říkají „kostlivci“ (bonesmen). Členy řádu byly známé osobnosti, jako například americký senátor John Kerry, prezidenti USA W. H. Taft, stejně jako George Bush starší i mladší, nebo představitel jedné ze světově známých rodin Percy Rockefeller. Všechny členy spojuje vynikající rodokmen a tučné konto.
Členství je závazkem na celý život, členové odvádějí desetinu svého majetku ve prospěch spolku. Zato mají jistotu, že v případě nouze je jejich „bratři“ podpoří doslova, jak jen to bude možné.
Kampusem spolku je Yaleova univerzita v Connecticutu, u jeho zrodu kolem roku 1832 stála především iniciace tehdejšího studenta Williama Huntingtona Russella a štědré finanční příspěvky jeho rodiny.
Jakousi svatyní spolku je tzv. Hrobka, třípatrová stavba bez oken. Zde se odehrávají schůze, ale i pověstné přijímací ceremonie, o jejichž rituálech se vedou vzrušené dohady. Pravdou je, že toto zasvěcení znamená závazné odevzdání se dobru spolku i jeho členům. Každý rok tímto aktem může projít jen 15 předem vytipovaných a členy schválených chlapců.
Konspirace za konspirací
Spolek bývá odkazován na Ilumináty či Svobodné zednáře, jako počáteční podnětnou autoritu. Tím to ale zdaleka nekončí. Teorií o rozsáhlosti jeho pravomocí je nespočet. Některé domněnky hovoří o moci světového potenciálu, odkazují se přitom na často užívanou frázi členů, a to na „snahu o nastolení nového světového řádu“. Věří se, že jsou zapojeni například do dohledu nad ekonomikou, do voleb světových vůdců, že jsou zainteresováni v otázkách světového míru i válečných stavů. Faktem je, že přes veškeré dohady, průzkumy či infiltrace špehů, plný potenciál a aktivitu znají jen zasvěcení členové.
Přesto se však zastánci těchto apokalyptických scénářů mohou poněkud uklidnit. Jak vidno, spolek totiž ztrácí na prestiži.
Z význačného multirasový i multigenderový?
O členství už údajně není takový zájem, nabídku vstoupit do spolku stále více studentů odmítá. Trend elitářství za cenu celoživotního podřízení zřejmě stagnuje. Kdysi exkluzivní výběr elity, která musela splňovat nejpřísnější požadavky na společensky výsostné kořeny americké společnosti, tak prý zvažuje, že své brány otevře i Židům či Afroameričanům. A z výlučně chlapeckého spolku se stává organizace smíšená.
Anebo že by šlo jen o další zastírací manévr? Odvrátit zájem konspirátorů i veřejnosti? Navodit pocit úpadku pro posílení vnitřních zájmů? Pokud se nechceme pustit na tenký led domněnek, pak tento dohad není ničím podepřen.
Spolky tak tajné, že mají i muzea?
Zní to jako protiklad, ale není. Nejen Skull and Bones si ponechává svoji vnitřní strukturu a řád v utajení. Slovo „tajný“ se tak nevztahuje k veřejnému povědomí o existenci těchto hnutí, jde spíše o tabu, co se týče privátních záležitostí.
I v České republice lze navštívit místo, které zájemcům prozradí víc. Muzeum tajných spolků v Loktu nabízí sbírku více jak 700 exponátů vztahujících se k tajným spolkům, jako jsou Svobodní zednáři, Ilumináti, samozřejmě Skull and Bones a další. Co se týká rozsáhlosti sbírky, může se muzeum chlubit přívlastkem světového unikátu.
Galerie:
Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).