reklama
Košutecké jezírko. Foto: Plzenoviny.cz

Voda v oblíbeném Košuteckém jezírku bude čistší

Plzeň chce zlepšit kvalitu vody v Košuteckém jezírku a připravuje několik opatření. Změny se nebudou týkat pouze samotné vodní plochy, ale i jejího okolí. Cílem úprav je zabránit splavování nečistot do jezírka při deštích. Hlavní část prací proběhne na jaře, některé zásahy budou pokračovat i v příštím roce.

reklama
reklama

„Kvalita vody v Košuteckém jezírku se postupně zlepšuje vlivem opatření, která jsme udělali. Hlavním problémem přitom zůstávají přívalové deště, které s vodou do jezírka přinášejí materiál z okolí. Když k tomu přidáme ještě znečištění vodním ptactvem a rybami, které tady lidé často krmí, není to udržitelný stav. Začali jsme tedy tím, že jsme zde zrušili rybářský revír a nyní upravujeme okolí jezírka tak, aby se vody, které do něj dříve tekly při velkém dešti i s tím, co pobraly cestou, vsákly a protekly podložím již čisté do jezírka. Jezírko leží v pískovci, kterým voda dobře prosakuje, tak jej chceme využít jako přírodní čističku vody,“ uvedl Aleš Tolar, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.

Již v loňském roce byla k vodní ploše umístěna cedule, aby lidé nekrmili vodní ptactvo. Někteří totiž nechápou, že tím mohou zvířatům nebo životnímu prostředí uškodit,“ upozornil vedoucí úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka. „Cílem všech opatření je, aby se do vody dostávalo co nejméně cizorodých látek hlavně biologického původu, které zhoršují kvalitu vody, jde především o exkrementy vodních ptáků,“ dodal.

Košutecké jezírko
Košutecké jezírko. Foto: Plzenoviny.cz

Vodu v jezírku pravidelně sleduje hydrobiolog Jindřich Duras. Po dohodě s ním se město rozhodl prořezat okolní trávníky podobně, jako tomu je například v sadovém okruhu kolem historického centra Plzně. Prořezáním se zkypří půda a tráva více odnožuje a je tedy hustější, čímž se zplepšuje vsakování vody „Koncem zimy jsme na pláž přivezli nový písek a připravujeme také opravu cest nad jezírkem,“ říká Irena Tolarová z úseku městské zeleně Správy veřejného statku města Plzně

reklama

„Zlepšení kvality vody pomohlo několik opatření. Voda byla ošetřena před několika lety dvěma dávkami síranu hlinitého, který sinicím odebral jejich klíčovou živinu – fosfor. Bylo obnoveno litorální pásmo, tedy příbřežní zóna s rákosem, orobincem a dalšími vodními rostlinami. Invazní akáty na břehu byly prořezány a vybudovány stupňovité přístupy k vodě tam, kde byl břeh narušený nejprve návštěvníky a pak i vodní erozí. Stabilizací skalní stěny nad jezírkem se zabránilo tomu, aby do něj tekla voda z komunikace Karlovarská. V jezírku chceme omezit ryby jako je cejn či plotice a podpořit spíše dravce. To je opatření pro udržení průhledné vody po celou sezónu,“ popsal soubor již provedených opatření Jindřich Duras.

Místo, o kterém píšeme:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:
avatar

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: