Vodní nádrž v Malesicích je po rekonstrukci připravena na letní sezónu. Přibyly novinky včetně Archimédova šroubu pro děti
Vodní nádrž u řeky Mže v plzeňských Malesicích, oblíbené místo pro koupání místních i lidí z okolí, prošla kompletní generální rekonstrukcí. Modernizací v hodnotě 6,6 milionu korun prošla samotná vana nádrže, jímací objekt s přívodním potrubím a výpust s odtokovou šachtou. Místní obvod doplnil areál o nové herní a odpočinkové prvky pro děti i dospělé a zároveň vybudoval moderní sociální zázemí. Na tyto doplňky přispěl částkou 1,3 milionu korun.
„Vodní nádrž pochází z osmdesátých let, kdy si ji místní vybudovali v takzvané Akci ‚Z‘ jako rezervoár hasičské vody i jako sezonní koupaliště. Bohužel stav nádrže už nebyl dobrý a rekonstrukce byla nevyhnutelná,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí a starosta městského obvodu Plzeň 9 – Malesice Aleš Tolar.
Bylo nutné opravit vanu nádrže, která byla na mnoha místech popraskaná. Přitom se upravila výška dna tak, aby se dalo lépe udržovat. „Při plné nádrži tak voda v nejmělčí části, kde se často koupou děti, dosahuje hloubky 1,08 metru, v té nejhlubší pak 1,8 metru. Původní jímací objekt, kde jímáme vodu pro nádrž z řeky Mže, byl nahrazen novým o něco menším, také skrytým pod povrchem. Nad tím starým bylo vybudováno schodiště do řeky. Starou výpusť jsme nahradili novou, a to včetně šachty,“ popsal Martin Gregar, vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně, která měla modernizace na starosti.

Malesická vodní nádrž nemá status koupaliště, ale láká mnoho vyznavačů koupání v přírodě. „I proto jsme při projektování rekonstrukce dbali na to, aby si nádrž zachovala svůj přírodní ráz, betonové konstrukce jsou tedy skryty pod hladinou a veškeré břehy jsou z pohledové části provedeny z lomového kamene, voda z řeky Mže přitéká do nádrže deset metrů dlouhým mělkým kamenným korytem,“ doplnil Tolar.
V podobném duchu je i mobiliář. Nádrž lemuje zábradlí z akátových kůlů a jutových lan, v areálu jsou i dvě houpací lavice z neopracovaného dřeva. Městský obvod nechal poblíž osadit nové kontejnerové sociální zařízení. Myšleno bylo i na děti. Kromě nového pískoviště jsou u nádrže i výukové vodní prvky, tzv. Archimédův šroub a malé mlýnské kolo, díky nimž si děti mohou samy ověřit základní fyzikální principy a využitelnost vodní síly.

I když město do nádrže a jejího okolí výrazně investovalo, nezavádí se zde žádné vstupné – prostor zůstane volně přístupný. „Apelujeme jen na bezpečnost, koupání na vlastní nebezpečí a zákaz volného pohybu psů,“ dodal Tolar.
Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.